Co może powstać z FUNDUSZU SOŁECKIEGO?

0
2093

Radni gminy Piaseczno wraz z burmistrzem od kilku lat aktywnie wspierają istnienie w ich gminie funduszu sołeckiego. Dzięki niemu w naszym najbliższym sąsiedztwie – w Henrykowie czy Złotokłosie mieszkańcy aktywizują się, integrują i wspólnie realizują ważne społecznie działania. Takim przykładem jest powstały w pełni z funduszu sołeckiego plac zabaw w Henrykowie – Uroczu, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 27 lipca. Przeczytaj relację TU!

Być może i sołtysi w gminie Tarczyn kiedyś będą mieli okazję aktywizować mieszkańców swoich sołectw i przy wsparciu funduszu sołeckiego zaspokajać ich społeczne potrzeby…

W woj. mazowieckim ponad połowa gmin wyodrębniła fundusze sołeckie na rok 2013. Przy okazji warto przypomnieć, że każda gmina, która wydzieli ze swojego budżetu taki fundusz może otrzymać od wojewody zwrot od 10 do 30 % wydanych środków, np. za zrealizowany fundusz sołecki w roku 2011 Warka otrzymała zwrot ponad 100 tys. zł (30%), Góra Kalwaria – ponad 85 tys. zł (20%), Pniewy – prawie 70 tys. zł (30%), Prażmów – ponad 60 tys. zł (30%), Piaseczno – ponad 55 tys. zł. (10%), Grójec prawie 43 tys. zł (30%). Zwrot wydatków to czynnik ekonomiczny wpływający na decyzję o wyodrębnieniu funduszu a do tego innym, niezwykle ważnym czynnikiem jest czynnik społeczny… co widać np. w Henrykowie.

Plac zabaw 1