Upamiętnijmy Powstańców Styczniowych

0
2475

Renowacja krzyza 00Na terenie sąsiedniej wsi – Henrykowa Urocze znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych 1863 roku. Jakiś czas temu zawiązał się społeczny Komitet Renowacji Mogiły Powstańczej, którego celem jest renowacja mogiły oraz organizacja przy niej 15 września uroczystości upamiętniających 150. rocznicę Powstania Styczniowego.

Mogiła powstańcza, dębowy krzyż i zachowana na nim tabliczka z 18 maja 1918 roku to zarazem jeden z najstarszych obiektów historycznych w naszej okolicy.

W ramach przygotowywanych obchodów na 15. września 2013 roku, Komitet zaplanował Mszę Polową, Apel Pamięci, odsłonięcie okolicznościowej tablicy, prelekcję historyczną, rajd rowerowy szlakiem miejsc pamięci oraz mecz piłkarski. Oprawę muzyczna zapewni chór Lira, a wartę honorową –  Wojsko Polskie, strażacy oraz Grupa Rekonstrukcyjna Powstania Styczniowego.

Komitet chciałby, aby przy tej okazji stworzyć coś jeszcze – coś, co mogłoby służyć mieszkańcom przez lata. Stąd pomysł utworzenia przystanku rowerowego, umieszczenia tablic historyczno-turystycznych oraz wytyczenia nowych szlaków rowerowych i dydaktycznych.

Zachęcamy do zapoznania się z działaniami Komitetu (www.okruchyhistorii.pl) i aktywnego przyłączenia się do tej inicjatywy. Można to zrobić na kilka sposobów:
– darowizny rzeczowe i finansowe (Komitet posiada zezwolenie na zbiórkę publiczną),
– pomoc fizyczna przy pracach renowacyjnych,
– pomoc w sprawach organizacyjnych.

Skarbona  na datki pieniężne znajduje się w Delikatesach Lewiatan w Henrykowie Uroczu ul. Mokra 11b. Można je także przekazać bezpośrednio członkom Komitetu (Michał Urbańczyk, Krzysztof Majewski, Anna Kostyrka).

Kontakt z Komitetem: tel. 505-27-13-48 lub mail: soltys.henrykowurocze@wp.pl

Krzyż jest w trakcie renowacji a w ostatni weekend grupa wolontariuszy przygotowywała teren przy mogile co obrazują zdjęcia zaprezentowane poniżej.

 

Renowacja krzyza 01

Renowacja krzyza 02

Renowacja krzyza 03

Renowacja krzyza 06

Renowacja krzyza 05

Renowacja krzyza 07

Renowacja krzyza 08