Archiwalne mapy okolic

7
6119

Rozpoczynam publikację archiwalnych map na których można obejrzeć jak wyglądały nasze okolice kilkadziesiąt lub kilkaset lat temu.

Jako pierwsza mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1932 r.

Mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1937 r.

5 lat po wydaniu mapy na południe od Warszawy została wydana mapa z okolicami Grójca. Poprzednia skończyła się w połowie Złotokłosu. To jest pierwsza mapa na której pojawiła się miejscowość Korzeniówka

Mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1937 r.

Okolice Mszczonowa opublikowano też w 1937 r.

Mapa specjalna Prus Południowych – David Gilly 1802-1803

Mapy Prus Południowych (prowincji Królestwa Pruskiego utworzonego w 1793 r. po II rozbiorze Polski). Zostały przygotowane pod kierownictwem wybitnego architekta niemieckiego Davida von Gilly i wydane w 1803 r. w Berlinie. „Mapa specjalna Prus Południowych” (Special-Karte von Südpreußen), 1802–1803

Topograficzna Karta Królestwa Kongresowego – 1839

Zwana także potocznie Mapą Kwatermistrzostwa jest wydaną w 1843 r., w skali 1:126 000 mapą topograficzną przedstawiającą jak wyglądały nasze tereny w pierwszej połowie XIX w. Było to szczytowe osiągnięcie polskiej kartografii z tamtego okresu. Ciekawostką są przedstawione na mapie karczmy, dwory, cegielnie.

Wojskowy Instytut Geograficzny – 1924

WIG, zanim stworzył świetne mapy całej Polski od nowa w latach 30, publikował przedruki z map zaborców. Na początku XX w. Rosjanie, Niemcy i Austriacy wydawali mapy terenów Polski często korzystając na wzajem ze swojej pracy zmieniając tylko nazwy. W 1924 roku WIG opublikował na ich podstawie mapę okolic Warszawy. Nie jest tak szczegółowa jak późniejsze wydawnictwa ale też ciekawa.

*Po najechaniu na mapę i kliknięciu otworzy się strona z całym arkuszem mapy.

7 KOMENTARZE

 1. Trochę do siebie tutaj piszę ale dołożyłem skan kolejnej mapy. Tym razem wydrukowana w połowie XIX w. mapa z czasów Królestwa Kongresowego. W owym czasie w przyszłej Korzeniówce możemy się dopatrzyć cegielni. Wypatrzyć można też młyn na Tarczynce i sporą ilość karczm w okolicy.

 2. Marku, uwierz mi, że nie tylko do siebie piszesz 🙂
  Mapkami zainteresowałem kilka osób spoza naszej miejscowości i wzbudzają powszechne zainteresowanie.
  Świetna robota!
  A co do karczm, to teraz przydałaby się w pobliżu jakaś…
  Wieczory coraz dłuższe i na zewnątrz chłód 🙂

 3. Ciekawe jest to, że tak niewiele się zmieniło od tamtego czasu…
  Mapy drogowe od tamtego czasu pewnie też się tylko kosmetycznie zmieniły 🙂
  W okolicy zauważyłem, że Trzaskówka została przemianowana na Baszkówkę…

 4. Trochę się jednak zmienia. Np. na mapie z 1937 r jest już linia kolejowa radomska (obecnie nr 8) a na tej z 1932 jeszcze nie.
  Na tych mapach nie widać ale na powojennych wiać jak zmieniały się drogi gruntowe prowadzące do Złotokłosu w asfaltowe. (Niestety publikowanie map powojennych w internecie sporo kosztuje więc ich tutaj raczej nie będzie.)

 5. Znów mapa międzywojenna tyle, że tak naprawdę narysowana przez zaborców przed I wojną światową a tylko chwilę po wojnie przez WIG sprawdzona.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.