Rozpoczynam publikację archiwalnych map na których można obejrzeć jak wyglądały nasze okolice kilkadziesiąt lub kilkaset lat temu.
Jako pierwsza mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1932 r.
Mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1937 r.
5 lat po wydaniu mapy na południe od Warszawy została wydana mapa z okolicami Grójca. Poprzednia skończyła się w połowie Złotokłosu. To jest pierwsza mapa na której pojawiła się miejscowość Korzeniówka
Mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1937 r.
Okolice Mszczonowa opublikowano też w 1937 r.
Mapa specjalna Prus Południowych – David Gilly 1802-1803
Mapy Prus Południowych (prowincji Królestwa Pruskiego utworzonego w 1793 r. po II rozbiorze Polski). Zostały przygotowane pod kierownictwem wybitnego architekta niemieckiego Davida von Gilly i wydane w 1803 r. w Berlinie. „Mapa specjalna Prus Południowych” (Special-Karte von Südpreußen), 1802–1803
Topograficzna Karta Królestwa Kongresowego – 1839
Zwana także potocznie Mapą Kwatermistrzostwa jest wydaną w 1843 r., w skali 1:126 000 mapą topograficzną przedstawiającą jak wyglądały nasze tereny w pierwszej połowie XIX w. Było to szczytowe osiągnięcie polskiej kartografii z tamtego okresu. Ciekawostką są przedstawione na mapie karczmy, dwory, cegielnie.
Wojskowy Instytut Geograficzny – 1924
WIG, zanim stworzył świetne mapy całej Polski od nowa w latach 30, publikował przedruki z map zaborców. Na początku XX w. Rosjanie, Niemcy i Austriacy wydawali mapy terenów Polski często korzystając na wzajem ze swojej pracy zmieniając tylko nazwy. W 1924 roku WIG opublikował na ich podstawie mapę okolic Warszawy. Nie jest tak szczegółowa jak późniejsze wydawnictwa ale też ciekawa.
*Po najechaniu na mapę i kliknięciu otworzy się strona z całym arkuszem mapy.
Doszła druga mapa z serii wydawnictw przedwojennego Wojskowego Instytutu Geograficznego
Tym razem dołożyłem mapę sprzed ponad 200 lat.
Trochę do siebie tutaj piszę ale dołożyłem skan kolejnej mapy. Tym razem wydrukowana w połowie XIX w. mapa z czasów Królestwa Kongresowego. W owym czasie w przyszłej Korzeniówce możemy się dopatrzyć cegielni. Wypatrzyć można też młyn na Tarczynce i sporą ilość karczm w okolicy.
Marku, uwierz mi, że nie tylko do siebie piszesz 🙂
Mapkami zainteresowałem kilka osób spoza naszej miejscowości i wzbudzają powszechne zainteresowanie.
Świetna robota!
A co do karczm, to teraz przydałaby się w pobliżu jakaś…
Wieczory coraz dłuższe i na zewnątrz chłód 🙂
Ciekawe jest to, że tak niewiele się zmieniło od tamtego czasu…
Mapy drogowe od tamtego czasu pewnie też się tylko kosmetycznie zmieniły 🙂
W okolicy zauważyłem, że Trzaskówka została przemianowana na Baszkówkę…
Trochę się jednak zmienia. Np. na mapie z 1937 r jest już linia kolejowa radomska (obecnie nr 8) a na tej z 1932 jeszcze nie.
Na tych mapach nie widać ale na powojennych wiać jak zmieniały się drogi gruntowe prowadzące do Złotokłosu w asfaltowe. (Niestety publikowanie map powojennych w internecie sporo kosztuje więc ich tutaj raczej nie będzie.)
Znów mapa międzywojenna tyle, że tak naprawdę narysowana przez zaborców przed I wojną światową a tylko chwilę po wojnie przez WIG sprawdzona.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.