Petycja w sprawie autobusu

1
7519

Sąsiedzi!
PKS na okres wakacji zawiesił wszystkie połączenia przez nasze miejscowości w kierunku Tarczyna i Piaseczna. Choć większość mieszkańców Korzeniówki i tak korzysta z samochodu (na pewno nie bez znaczenia jest niewielka ilość połączeń PKS w niezbyt dogodnych godzinach), nie możemy nie zauważać problemów naszych sąsiadów, często osób starszych, młodzieży, rodzin bez samochodów. Nie mogą oni teraz w żaden sposób dostać się do lekarza, urzędu, na pocztę czy do dużego sklepu.
Petycja porusza też temat wprowadzenia na teren naszej gminy komunikacji publicznej w ramach wspólnego biletu (linie L). Będziemy do tego dążyć, kropla drąży skałę.
Petycje wyłożone są do podpisu w kilku sklepach m.in. w Pracach Małych.

TREŚĆ PETYCJI

Mieszkańcy gminy Tarczyn stanowczo protestują przeciwko likwidacji połączeń PKS łączących nasze miejscowości z Tarczynem i Piasecznem. Likwidacja tych połączeń na czas wakacji jest dla nas zupełnie niezrozumiała, bardzo uciążliwa i świadczy o całkowitym lekceważeniu naszych potrzeb. Dla wielu mieszkańców nieposiadających samochodu, osób starszych, młodzieży przejazd PKS-em to jedyny sposób, aby dostać się do Tarczyna czy Piaseczna. A przecież to właśnie tam znajdują się ośrodki zdrowia, duże sklepy, place zabaw dla dzieci, poczta, sąd, Urząd Skarbowy, ZUS, Urzędy Gminy i Starostwo Powiatowe itd. Równocześnie odległości dzielące nasze miejscowości od większych ośrodków uniemożliwiają piesze spacery, pomijając nawet brak chodników i duży ruch, który panuje na drodze Tarczyn-Piaseczno.

Uprzejmie prosimy o podjęcie pilnych działań w celu przywrócenia zawieszonych połączeń. Zgodnie z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Szczególne miejsce wśród tych zadań zajmują sprawy lokalnego transportu zbiorowego. Dlatego nalegamy na szybkie rozstrzygniecie zaistniałego problemu, gdyż brak połączeń z lokalnymi centrami uniemożliwia dużej liczbie mieszkańców normalne funkcjonowanie. Jeśli połączenia PKS są
nierentowne, być może należy przemyśleć godziny kursów aby umożliwić nie tylko komunikację naszych miejscowości z Tarczynem i Piasecznem, ale także dojazd do pracy osób, które pracują w Piasecznie i w Warszawie. Zwiększyłoby to liczbę pasażerów tych kursów.

Równocześnie prosimy o podjęcie energicznych starań, aby objąć teren naszej gminy możliwością przejazdów komunikacją podmiejską w ramach wspólnego biletu (popularne autobusy L). Komunikacja taka została wprowadzona na terenie gminy Piaseczno i Lesznowola, sprawdza się znakomicie, obejmując coraz większą liczbę mieszkańców i przyczynia się do rozwoju powyższych gmin. Podwarszawskim gminom do tego stopnia zależy na rozwoju tej komunikacji, że współfinansują bilety miesięczne i kwartalne w
ramach oferty Warszawa+. Jako mieszkańcy gminy Tarczyn czujemy się podwójnie dyskryminowani i wykluczeni z grona podwarszawskich gmin.

Od pętli autobusów L, która znajduje się w Złotokłosie, dzieli nasze wsie zaledwie kilka kilometrów. O korzyściach płynących z regularnej i częstej komunikacji publicznej nie trzeba nikogo przekonywać. W obecnej sytuacji, choć mieszkamy tak blisko Warszawy (ok. 30 km), czujemy się, jakbyśmy mieszkali za siedmioma górami i lasami. Rozwój komunikacji publicznej w ramach wspólnego biletu to konieczność.
Czas już na gminę Tarczyn!

1 KOMENTARZ

  1. Akcja daje pierwsze efekty:
    Podobno ksiądz w Tarczynie ogłaszał w niedzielę po kazaniach informacje, że PKS puści od poniedziałku kurs 8.30 i chyba powrotny 12.00(??). Podobnie powiedziała też dziś pani w sekretariacie gminy – PKS jeździ. Rano nie było jasności, co do godzin kursów, dziś sąsiadka rozmawiała z kierowcą na naszej trasie, nie wiedział, twierdził, że to nie jest jeszcze ustalone.
    Jeszcze przed południem na stronach internetowych PKS Grójec zniknęła informacja o zawieszeniu kursów na okres wakacji i pojawił się nowy rozkład jazdy autobusów:
    http://pksgrojec.strefa.pl/211.pdf
    W weekend pod wyłożoną w 4 sklepach petycją podpisało się ok. 170 osób. Petycja została dziś złożona w sekretariacie pani Burmistrz.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.