Korzeniówka też wita Twojego PIT-a

0
2327

Nie wszyscy wiedzą jak duże znaczenie dla gmin mają nasze podatki. Udział w płaconym przez nas podatku od osób fizycznych jaki trafia do budżetu gminy to aż 39,34% a w przypadku osób prawnych – 6,71%. To właśnie te pieniądze są jednym z ważniejszych dochodów budżetowych pozwalających na realizację wielu lokalnych inwestycji.

Jednak problemem wielu gmin wokół dużych aglomeracji jest fakt znacznego rozwoju budownictwa jednorodzinnego i wzrost liczby mieszkańców za czym w ślad niestety nie idzie formalny element jakim jest meldunek. Jeszcze do niedawna było to jednoznaczne z tym iż nasze podatki „omijały” gminy gdzie faktycznie mieszkaliśmy i gdzie korzystaliśmy z publicznej infrastruktury a „trafiały” do gmin gdzie byliśmy zameldowani a gdzie fizycznie nas nie było. Zmiana przepisów umożliwia płacenie podatków w miejscu zamieszkania, bez konieczności zmiany miejsca zameldowania. Jak ważny to temat wskazują lokalne media i opisywane przez nich akcje: „Składając swój PIT – pomyśl o Gminie Tarczyn” czy bardziej przebojowa „Piaseczno wita Twojego PIT-a” wspierana kontrowersyjnym hasłem „Bez PIT-a d… zbita” i rozwinięciem „Jeśli Twoje podatki nie trafią do Piaseczna, to nowe inwestycje powstaną gdzieś w Polsce a nie obok Twojego domu”. Np. w gminie Tarczyn udział w w/w podatkach to prawie 5,5 mln. zł, co stanowi 13,9% zaplanowanych dochodów gminy w 2011 roku. Jeszcze większy udział podatków w dochodach budżetowych w bieżącym roku zaplanowany jest w gminie Piaseczno – wynosi on 46,4% i jest to kwota ponad 114 mln. zł.

Stowarzyszenie Przyjaciół Korzeniówki również dołącza się do akcji organizowanych zarówno w naszej gminie Tarczyn jak i w sąsiedniej z którą graniczy nasza wieś czyli w gminie Piaseczno. Jak pomóc naszym gminom? To bardzo proste – wystarczy w Urzędzie Skarbowym złożyć zaktualizowany formularz NIP-3 (dla osób fizycznych) lub w miejscu dotychczasowej rejestracji działalności formularz EDG-1 (dla osób prawnych). W formularzu NIP-3, który należy dostarczyć osobiście lub pocztą należy w części B4 wpisać adres zamieszkania wg którego wyznaczany jest właściwy Urząd Skarbowy. W formularzu EDG-1 należy dokonać zmian zgodnie z instrukcją.

Formularz NIP-3

Formularz EDG-1

Instrukcja do formularza EDG-1

Zachęcamy do wsparcia rozwoju miejsca w którym mieszkamy.

 

SPK