Otwieramy nowy sezon Nordic Walking

0
1918

Zapraszamy do regularnych ćwiczeń z grupą Nordic Walking
Przed nami nowy sezon Nordic Walking. Chociaż tak naprawdę, dzięki zaangażowaniu grupy, nie było wcale przerwy w treningach. Jestem zaskoczona, że wakacje nie wprowadziły totalnego chaosu i rozleniwienia a wręcz przeciwnie: wszyscy są zadowoleni z poprawy formy i nie wypadli z rytmu. Z tego wniosek, że nasze spotkania to już chyba styl życia… i jednak przyjemność
W czasie jednej z wakacyjnych lektur trafiłam na fragment, który pozwoli lepiej zrozumieć ideę spokojnego, rekreacyjnego treningu. Słowa te idealnie pasują do naszych zajęć: „(…) zachodni naukowcy zajmujący się sportem zaczynają przychylać się do zdania, że powolny trening może przynieść lepsze wyniki. Im ciężej ćwiczymy, tym szybciej bije serce i tym więcej tłuszczu spalamy. Ale powyżej pewnej granicy zasada traci ważność. Prowadzący badania na Uniwersytecie w Birmingham doktor Juul Achten odkrył, że najwięcej tłuszczu spalamy, kiedy nasze tętno wynosi 70% – 75% swojej maksymalnej wartości. Przeciętny człowiek osiąga ten stan w trakcie power walking lub lekkiego truchtu. Podczas ostrzejszego treningu, kiedy tętno sięga górnej granicy, ciało zaczyna zużywać więcej węglowodanów, aby zapewnić sobie energię. Innymi słowy, tytan siłowni zasuwający w szaleńczym tempie na StairMasterze spala najprawdopodobniej mniej tłuszczu niż stateczny użytkownik sąsiedniego urządzenia..
W takich okolicznościach to dokonuje się powrót najstarszej formy ćwiczeń – chodzenia.”(„Pochwała powolności”, Carl Honore).
Wydaje się, że jest to znacznie prostsze od ćwiczenia na skomplikowanych urządzeniach, zbyt intensywnie do swojego codziennego stylu życia, w dusznych lub klimatyzowanych pomieszczeniach i najchętniej z brakiem przyjemności. ‘Dlatego zapraszam wszystkich do regularnych treningów.
Harmonogram na wrzesień
W tym sezonie czekają nas jedynie treningi sobotnie. Poprzechadzamy się po starych ścieżkach w okolicach Złotokłosu, sprawdzimy swoją formę na pięknej pętli w okolicach Korzeniówki (bardzo dobrze można tam kontrolować czas), poćwiczymy dla urozmaicenia na przyrządach w Henrykowie i zrobimy wyjazdową wycieczkę do Łosia – żeby lepiej poznać naszą okolicę. Jak zawsze liczymy na dobrą pogodę, ale dżdżyste poranki też nam nie straszne. Do końca września zaczynamy o 8:00 bo jest jednak coś niesamowitego w tych orzeźwiających porankach.
6.IX – godz. 8:00 – start: Złotokłos (pod szkołą) – ok. 60 min. – „Odświeżamy stare kąty”
13.IX – godz. 8:00 – start: Korzeniówka (pod tablicami) – ok. 60 min – „Trasa hit przez Leśną Polanę i Prace”
20.IX – godz.8:00 – start: Złotokłos (pod szkołą) – „Trasa do Henrykowa na siłownię na świeżym powietrzu” – ok. 90 min.
27.IX – godz.8:00 – „Po lasach Łosia” – trening wyjazdowy – szczegóły wkrótce
A.W.
DSCN2199