Plan sobotniej wycieczki do Podkowy Leśnej

1
3523

Świąteczne treningi oraz zapowiedź wycieczki do Podkowy Leśnej

Świąteczny rozruch poranny bardzo się udał i mam nadzieję, że był chwilą wytchnienia dla wszystkich: stałych uczestników, gości oraz dla Lory – Nordic Psa, który jak się później okazało, potajemnie zjadł przed treningiem pół sernika – dania popisowego pieczonego do późnych godzin nocnych.

W lesie „tłumy”: para Nordic Walkerów – zapraszamy do wspólnych przechadzek, biegacze, pokaźna grupa rowerzystów oraz spacerowicze z psami; a przypominam, że było około 9 rano. Czyżby obyczaje się zmieniały? Jeszcze 10 lat i będziemy mieli zagęszczenie jak na Kabatach – przynajmniej będzie raźniej…

Według moich obserwacji najbardziej oblegane trasy spacerowe w lesie przy Złotokłosie to droga do Runowa, szlak wzdłuż torów (na wzniesieniu więc zawsze suchy) oraz utwardzona droga leśna odchodząca od tej biegnącej do Runowa.

Nasze szlaki biegną ostatnio głównie przez środek lasu gdyż nie ma jeszcze komarów a trasy dzięki świeżej zieleni nabierają nowego uroku. No i to niesamowite powietrze! Bezcenne.

DSCN0149 (1) DSCN0142

Wyjazd do Podkowy Leśnej

W najbliższą sobotę zwiedzamy Podkowę Leśną czyli kolejne (po Zalesiu Dolnym) miast-ogród.

Podkowa Leśna jest mi dość dobrze znana; jako dziecko przyjeżdżałam tu na spacery urokliwymi alejami, przepyszne lody bananowymi z automatu, ekstremalne zjazdy saneczkowe (nic dziwnego, że istniał tu kiedyś profesjonalny tor saneczkowy) i lekcje jazdy konnej w lokalnej szkółce jeździeckiej.

Naszą wycieczkę zaczniemy od stacji kolejki wąskotorowej (Podkowa Leśna Główna) skąd udamy się do Parowu Sójek (rezerwat przyrody), który jest wąską dolinką wzdłuż potoku Niwka i przepiękną trasą spacerową wśród pagórków i meandrujących ulic. Będziemy przechodzić koło Stawiska – domu zbudowanego przez Lilpopa dla Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Następnie skierujemy się do parku (zaprojektowanego przez znanego warszawskiego ogrodnika Leona Danielowicza),który daje możliwość trenowania dość stromych podejść oraz zejść – takich pagórków nie ma w promieniu kilkunastu kilometrów. Będziemy mijać Kasyno – budynek  wzorowany na kasynie w uzdrowisku Vichy.

Spacer uliczkami Podkowy Leśnej należy do klimatycznych wypraw w czasy przedwojennych letnisk i uzdrowisk podwarszawskich; często można tu spotkać piękne budynki pamiętające życie przedwojennych elit.

 Drewnianą architekturę podmiejskich letnisk reprezentują dwa pensjonaty wzniesione w 1928 r. według projektu architekta Rzepeckiego, który zastosował w nich rozwiązania charakterystyczne dla budownictwa tatrzańskiego. Pensjonat „Jukawa” wyróżnia się łamanymi dachami, a sąsiednie „Przedwiośnie” galeriami na dwóch kondygnacjach oraz wieżą. Oba budynki w czasach przedwojennych przyciągały do Podkowy Leśnej spragnionych wypoczynku mieszkańców Warszawy. Po zakończeniu wojny oba obiekty przejęło państwo z przeznaczeniem na mieszkania komunalne. Po wielu latach zmienił się status budynków.

„Przedwiośnie”, stanowiące obecnie własność prywatną, zostało pięknie odnowione, a „Jukawa” czeka na lepsze czasy i przeżycie.

Ulicą Wrzosową wyjdziemy wprost na Krychów – dom na ówczesne czasy niezwykle nowoczesny (wybudowany w 1931 roku), charakteryzujący się piękną elewacją i wielkim ogrodem w którym uprawiano ziemniaki, hodowano kury i świnie, żeby wyżywić stałych i czasowych mieszkańców.

Na swojej trasie nie możemy ominąć zabytkowej Alei Lipowej, która jest jedną z osi w Podkowie. To przy niej stoi Aida, drewniana willa z początku XX w. gdzie w latach dwudziestych spędzali letnie miesiące Anna z Lilpopów i Jarosław Iwaszkiewiczowie, odwiedzani przez przyjaciół, między innymi z kręgu „Skamandra”.

Poznamy charakter głównej ulicy Jana Pawła II przy której stoi kościół-ogród oraz wiele pięknych budynków schowanych wśród zieleni.  Mam nadzieję, że nasz około ośmiokilometrowy spacer pozwoli poczuć nam klimat miasta-ogrodu i lepiej zrozumieć całą idee tworzenia tego typu miejsc.

Krótki opis trasy został stworzony aby nie zatrzymywać się i nie tracić na płynności przejścia.

Zapraszam. Przypominam o wzięciu bucików na kijki i lekkiego prowiantu.

A.W.

DSCN0157 DSCN0159 DSCN0161 DSCN0162 DSCN0163 DSCN0167 DSCN0176 DSCN0178 (1)

1 KOMENTARZ

  1. W najbliższy weekend (6-8 VI) odbędzie się w Podkowie Leśnej FESTIWAL OTWARTE OGRODY. Jest to cykl imprez, które odbywają się corocznie w różnych terminach w miastach-ogrodach. Polecam.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.