Jak zacząć uprawiać Nordic Walking

1
2988

Aby zachęcić wszystkich do rozpoczęcia treningów Nordic Walking odpowiem na kilka, najbardziej popularnych, pytań – w swoim (instruktora Nordic Walking) imieniu:

1. Kiedy odbywają się grupowe zajęcia nordic walking?
Takie zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu – w poniedziałki o godz. 11:00 oraz w soboty o godz. 9:00. Marsze trwają przeciętnie ok. 60 min. Spotykamy się przed bramą szkoły w Złotokłosie.
lisyopad-grudzień-2013-014
2. Kto prowadzi grupę?
Grupę prowadzi wykwalifikowana i doświadczona instruktorka Oryginal Nordic Walking.
lisyopad-grudzień-2013-025
3. Dla kogo przewidziane są grupy – w jakim tempie chodzi grupa?
W grupach chodzimy tempem rekreacyjnym (do 6 km/godz.) lub fitness (6-6,5 km/godz.). Tempo optymalne, które planuję osiągnąć w każdej z grup, to 6–7 km/godz. Najczęściej pokonujemy trasę ok. 6 km. Tempo uzależnione jest od osób, które uczestniczą w treningu oraz od podłoża. Jeżeli w grupie są osoby o różnym stopniu wytrenowania to zajęcia są prowadzone w taki sposób, aby każdy szedł optymalnym dla siebie tempem oraz realizował swoje indywidualne zadania wyznaczone przez instruktora.
lisyopad-grudzień-2013-026
4. Dlaczego warto chodzić w grupie?
Osoby uczestniczące w zajęciach są objęte planem treningowym. Często towarzyski nornic walking traktowany jest jako spacer – kończy się na pogawędce przy jednoczesnej utracie rytmu oraz tempa. W takich sytuacjach niewiele zyskuje się pod względem fizycznym. Ja, jako instruktor, prowadzę trening w taki sposób, że częściowo „myślę” za uczestników – cały czas kontroluję tempo oraz rytm, obserwuję grupę oraz optymalizuję wysiłek (dzięki czemu uczestnicy marszu mogą spokojne oddać się przyjemnościom pogawędki i psychicznego odpoczynku).
Poza tym trasy są często zmieniane i są ciekawe, nie ma monotonii oraz dylematów: „gdzie mamy pójść tym razem?”. Ważnym elementem treningu jest rozgrzewka oraz ćwiczenia końcowe, których indywidualnie najczęściej nie wykonuje się.
Trzeba pamiętać również o tym, że 90% ludzi chodzi z kijami nieprawidłowo – na profesjonalnych zajęciach nie jest to możliwe.
lisyopad-grudzień-2013-020
5. Co jeśli nie pasują mi terminy zajęć grupowych?
Jeśli terminy zajęć Państwu nie pasują można umówić się z instruktorem na jednorazowe zajęcia indywidualne, które pozwolą prawidłowo opanować technikę. Można się później spotykać od czasu do czasu na wyznaczanie nowych zadań. Poza tym możliwe są inne terminy regularnych treningów – w tym celu proszę o kontakt.
lisyopad-grudzień-2013-034
6. Czy aby zacząć chodzić potrzebuję własne kije?
Na początkowe zajęcia nie trzeba przychodzić z własnymi kijami – można je pożyczyć od instruktora. Jest to nawet zalecane, gdyż zdecydowana większość ludzi ma źle dobrane kije. Na zajęciach uczestnicy dowiadują się jakie kije kupić. Nie warto kupować „jakichkolwiek kijów na początek” – warto kupić raz a dobre (co nie znaczy drogie).
lisyopad-grudzień-2013-070
7. Czy muszę mieć dobrą kondycję aby chodzić w grupie?
Nie trzeba mieć dobrej kondycji, aby dołączyć do grupy. Jest ona budowana w trakcie zajęć. W Nordic Walking niezwykłe jest to, że już przy jednej godzinie regularnego treningu w tygodniu można zaobserwować poprawę kondycji.

8. Co jeśli jest brzydka pogoda? Czy warto zaczynać chodzić o tej porze roku?
Nordic walking można uprawiać o każdej porze roku. Co więcej, jesień i zima są bardzo dobrymi okresami. Podczas marszu odczuwa się bardzo przyjemny komfort cieplny, na wiosnę jesteśmy w formie i nie doskwierają komary ani upały. Zajęcia nie są odwoływane ze względu na pogodę.

9. Czy muszę mieć specjalistyczne ubranie?
Najważniejsze są buty – muszą być wygodne, a o tej porze roku również nieprzemakalne oraz kurtka – zalecana jest sportowa.

Kontakt: Agnieszka Woźniak – tel. 606 78 19 41

Planowane zajęcia Nordic Walking na styczeń:

4.I sobota
Regularny trening Trasa leśna

6.I poniedziałek
Marsz „Trzech Króli” Trasa leśna Spotkanie – godz. 9:00; czas trwania: ok. 1,5 godz.

11.I sobota
Wyjazd do Zalesia Dolnego – trasa wg „Spacerownika” (wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego)
Trasa przez najciekawsze aleje Zalesia, ewentualnie Górki Szymona Godz. oraz miejsce spotkania – bez zmian; czas trwania całego wyjazdu: ok. 2,5 godz. Tempo rekreacyjne.

13.I poniedziałek
Regularny trening Trasa leśna

18.I sobota
Regularny trening Trasa nad rzekę

20.I poniedziałek
Regularny trening Trasa leśna

25.I sobota
Regularny trening Trasa leśna Ognisko na koniec treningu – dla chętnych

27.I poniedziałek
Regularny trening Trasa leśna

1 KOMENTARZ

  1. Kasiu, Marku – dziękuję za utworzenie rubryki Nordic Walking!
    Na każdym treningu mocna reprezentacja Korzeniówki:) najbliższe spotkanie połączone ze zwiedzaniem Zalesia Dolnego, nie znam Zalesia, ale zdjęcia zachęcają. Zapraszamy!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.