Lipiec 2013 – Śmieci w Korzeniówce

25
2121

Jak to będzie w lipcu ? Czy śmieci posegregowane , bo taką deklaracje złożyłem trzeba będzie zawozić samemu do Gminy ? może trzeba będzie zorganizować wspólny transport !

plakat odpady spotkanie

25 KOMENTARZE

 1. Spotkanie z Panią Burmistrz w tej sprawie jest bez sensu. Nam mieszkańcom potrzebna jest szczegółowa informacja. Powinniśmy ją mieć już od dawna. Byłem w Gminie i rozmawiałem z Panem Kierownikiem Woźniakiem – sympatyczny kompetentny człowiek. Informacja jest przygotowywana i będzie umieszczona na stronie Tarczyna. Druga ścieżka – przez Sołtysów do mieszkańców (tablice informacyjne, skrzynki pocztowe…). Nie było jej do tej pory bo procedury związane z całym przedsięwzięciem pozwoliły ledwo uporać się z przetargiem. Jestem w stanie przyjąć wyjaśnienia, które usłyszałem. W skrócie – pojemniki do 30 czerwca ma dostarczyć JARPER (użyczyć) wraz z harmonogramem odbioru. Prawdopodobnie dla śmieci segregowanych (przy deklaracji wyrzucania organicznych do własnego kompostownika) będą to dwa pojemniki lub pojemnik i worek. Do pojemnika będą trafiały: szkło, plastik, papier, metal do drugiego reszta. Jeden ma być odbierany raz w miesiącu, drugi 2 razy. Mam nadzieję, że się przesłyszałem, że raz w miesiącu mają odbierać ten pojemnik ze szkłem, plastikiem, papierem i metalem. Pan Kierownik jakoś nie był do końca pewien. Podobno poinformuje o tym JARPER. Opłaty: obecne założenie to co miesiąc do 15 dnia następnego miesiąca. Mają dyskutować czy nie wprowadzić zasady raz na kwartał. Info w tej sprawie ma do nas trafić do 15 sierpnia. Prawdopodobnie każdy będzie wpłacał na indywidualne konto. No i póki co to wszystko. Jeszcze tylko niepokojąca wiadomość. Niektóre sąsiednie gminy nie objęły nową procedurą działek rekreacyjnych (nasza objęła). Oznacza to, że śmieci z takich działek nadal mogą przyozdabiać okoliczne lasy.

 2. Dziękuję za uzupełnienie mojego tekstu. Może jednak przypuścimy atak na uzyskanie konkretów. Za parę dni lipiec więc dalej podtrzymuję moja propozycje . Zawieśmy śmieci z pierwszego tygodnia pod Gminę , jak do 3 lipca nie pojawią się pod naszymi domami pojemniki ! Kto za ?

 3. Byłem w Gminie bo wkurza mnie ten wszechobecny od stuleci, nieprzemijający i nie do opanowania polski bur… Prawie w każdej sprawie. Ale proponuję cierpliwie poczekać. SITA ma do 30-go dostarczyć nam pojemniki ale również do 30 musi zostawić je u dotychczasowych klientów z którymi wygasły im umowy (inna Gmina – chyba Lesznowola). Na nowe musieliby czekać kilka miesięcy. Proponuję spokojnie poczekać powiedzmy do 15 lipca. Smieci możemy gromadzić w pojemnikach lub workach jak dotąd. Zobaczymy czy do 15.07 odbiorą.

 4. Pojemniki SITA dostarczy wszystkim ?. Czy tylko tym którzy mieli z nimi podpisaną umowę . Ja korzystałem z usług Jarpera .
  Polski burdel . Jest , był i będzie .
  Jesteśmy nacją stworzonych do wyższych celów.
  A co do odbioru do 15 , jak nie to pozostaje dalej przy mojej propozycji . Zawozimy do Gminy !!!

 5. Przepraszam. Pomyliłem SITĘ z Jarperem. Chyba dlatego, że też miałem umowę z SITĄ. Przetarg wygrał Jarper. Jarper ma dostarczyć pojemniki do 30-go. Choć np. ja kupiłem ten stary pojemnik od SITY za 30zł.

 6. Właśnie na stronie Tarczyna pojawiła się informacja w sprawie śmieci. Teraz istotne jest to jakie informacje dostaniemy w ulotce od Jarpera. Dla mnie najważniejsza informacja to terminy odbioru. Nie wyobrażam sobie tego by np. zawartość pojemników z plastikiem, metalem, szkłem i papierem była odbierana raz w miesiącu. Zobaczymy. Generalnie, nowy system wydaje się (póki co) znacznie bardziej dla nas korzystny. Uwzględniając tę potencjalną korzyść proponuję zachować spokój. Poczekajmy te 2 tygodnie a nawet miesiąc. Z mojej wizyty w Gminie (choć szedłem tam nabuzowany brakiem informacji) wyniosłem przekonanie, że dużo zrobili by nie pakować nas w większe koszty (np. sprawa miejsca wywożenia śmieci). Jeśli wszystko zatrybi to 8 zł miesięcznie od osoby za śmieci posegregowane to znacznie mniej niż do tej pory.

 7. nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu 😉 a ja mam pojemnik Jarpera (1100l) i dopiero rozwiąże umowę indywidualną jak nowy system zadziała . Spie spokojnie 😉

 8. Zobaczymy jak to się ułoży ale już teraz mam wrażenie, że nasza gmina zadziałała dużo sprawniej niż np. Warszawa. Chyba urzędnicy ze Stolicy mogliby do Tarczyna na praktyki przyjechać 🙂

 9. Niestety Panie Wiosna nie wszyscy płacą mniej…:(

  Inna sprawa, że chciałabym zobaczyć jak Pan wygląda będąc nabuzowanym:). Taka oaza spokoju jak Pan chyba nie bywa w tym stanie.

 10. Pani Kasiu, nie wierzę, że do tej pory za wywóz śmieci ktoś płacił miesięcznie mniej niż 8zł od osoby. Ja płaciłem dwa razy więcej. Oczywiście gdyby mi liczba domowników wzrosła z 2 do np. 5 to teraz płaciłbym nie ok 30zł a 40zł. Za wsiech. Czyli więcej. Ale relatywnie jest to o połowę mniej.

 11. Oczywiście ja pisałam o swojej rodzinie – miesięczna opłata za Jarpera (bo my byliśmy ich klientami) była niższa niż obowiązująca naszą rodzinę opłata do gminy (5×8 zł=40 zł).

  Oczywiście będzie nam też więcej przysługiwało, dostaniemy, jak dziś się dowiedziałam w gminie, dwa kosze po 240 l.

 12. Szkoda, że po każdą informację trzeba dzwonić do Gminy, mam nadzieje, że po dzisiejszym spotkaniu więcej pojawi się na stronie internetowej. W tej chwili można tylko dowiedzieć się, że za wszystko odpowiada Jarper, o harmonogramie też ma informować Jarper…. Na stronie Piaseczna jest nawet krótki filmik, harmonogramy też są.

 13. Na stronie Tarczyna jest harmonogram odbioru odpadów. Odpady gromadzone selektywnie będą odbierali raz w miesiącu!!!!! To jest chore!!!!

 14. Wydaje mi się, że na stronie Tarczyna jest nowy graficzek. Dlaczego niektórzy dzielą na “szkło”, a inni mają całe mnóstwo surowców w segregowanych???
  Dzwoniłam w piątek do gminy, rozmawiałam z p. Woźniakiem. Prosił, żeby mieszkańcy, którzy nie mają koszy zbierali śmieci do worków. Jarper zamówił kosze, ale będą dopiero za ok. 2 miesiące… Czy nie uważacie, że to przerażająca perspektywa? Zbierać przez cały ten czas śmieci w worki, a tu lato… Panie dziejku… Dobrze, że poprzednio mieliśmy umowę z Jarperem i mamy przynajmniej jeden kosz. Pan Woźniak obiecał zamieścić informację na temat opóźnienia w dostarczaniu koszy, ale ponieważ informacji na stronie Tarczyna jeszcze nie ma – ja ją umieszczam u nas.

 15. 1 lipca był pierwszy termin odbioru odpadów biodegradowalnych. Czy ktoś widział Jarper w Korzeniówce? Ale to głupstwo, dziś mają być odebrane śmieci zmieszane, my wystawiamy odkupiony pojemnik, ale jakie będą skutki wystawiania worków z takimi śmieciami?? Wszystkie wiejskie psy i koty nauczą się harmonogramu wywozu śmieci, przecież dla nich to uczta!

 16. Ale te biodegradowalne odpady to chyba odbierają tylko od tych, którzy nie zadeklarowali posiadania kompostownika??…

  Na stronie Tarczyna jest jednak taki komunikat (w zakładce):

  “Oto kilka ważnych, bieżących informacji w sprawie wdrażania systemu zagospodarowania odpadów komunalnych:
  1. Z uwagi na zaistniałe trudności w pozyskaniu pojemników i worków przez wykonawcę usługi w naszej gminie (firma Jarper sp. Z o.o.), uprzejmie prosimy o zgłoszenia, jeżeli nie zostały one jeszcze do Państwa dostarczone.
  2. Do czasu otrzymania od wykonawcy usługi pojemników lub worków, odpady prosimy przekazać w dowolnym innym worku (np. po nawozach).
  3. Jeżeli już nagromadziła się znaczna ilość odpadów i należałoby je usunąć, a termin odbioru zgodnie z harmonogramem jest odległy –proszę to zgłosić, postaramy się zorganizować odbiór tak szybko jak to jest możliwe.”

  Tak, szczęśliwi, którzy mieli umowę z Jarperem i mają pojemnik. Inaczej
  pozostaje worek po nawozach…

  Nie chcę siać defetyzmu i staram się do tego podchodzić bezstresowo. Jedak trudno mi nie podzielić się refleksją, że taka sytuacja w gospodarce wolnorynkowej nie miałaby miejsca. Konsumenci nie zawieraliby masowo umów z usługodawcą, który nie ma worków, pojemniki będzie miał za 2 miesiące, nie zawsze odbiera śmieci (patrz: forum.tarczyn24.com), ale opłatę pewnie będzie pobierał w całości… Obecnie jako konsument nie możemy zrobić nic. “Nie mamy pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?” – cytując klasyka. Okropnie nie lubię być w takiej sytuacji.
  Ciekawa też jestem czy gmina nie będzie miała problemów z wyegzekwowaniem opłat za śmieci.

 17. U mnie śmieci wywieziono. Martwi mnie jednak to co powiedzieli pracownicy Jarpera. Podobno Gmina nie pozwala na to, żeby pracownicy firmy samodzielnie wyciągali pojemniki na śmieci z ogrodzonych śmietników (wiat śmietnikowych). Przedtem Jarper miał nawet swój kluczyk do mojej wiaty. Potem Sita także nie miała z tym problemu. Teraz podobno kubeł trzeba wystawić. Podobno po to, żeby “zdyscyplinować” mieszkańców. Zwracam jednak uwagę, że bardzo często taki kubeł postoi cały dzień. W tym czasie wałęsające się psy lub nawet inna “zwierzyna” na obszarach zalesionych może zaprowadzić swój „porządek” z zawartością takiego kubła. Kto to wtedy na ulicy posprząta? Dodatkowo jeżeli kogoś nie będzie kilka dni akurat w terminie wywozu to kubeł będzie te kilka dni stał na ulicy. Coś tu jest chyba nie tak

 18. Informacja z Urzędu w Tarczynie: za śmieci będziemy rozliczani kwartalnie, najbliższy termin to 15 października, do tego czasu każde gospodarstwo otrzyma indywidualny nr rachunku do wnoszenia opłat.
  Dla grzkaz: kubeł ze śmieciami wystawiamy na ulicę od lat, widać wybredne lub dokarmione psiaki z Korzeniówki, bo nigdy się naszymi śmieciami nie zainteresowały. Ale osoby, które wystawiają same worki mają stres, takim znaleziskiem mogą zwierzaki nie pogardzić.

 19. Tak a propos “kubeł ze śmie­ciami wysta­wiamy na ulicę od lat” chciałem zaznaczyć, że również od lat ja nie wystawiałem, a mimo to, zarówno Jarper, jak i Sita bez problemów otwierali furtkę wiaty śmietnikowej. Z kolei u tych sąsiadów, którzy nie mieli wiaty i wystawiali pojemniki, zdarzały się przypadki, że pieski (albo wilki jakieś) narobiły bałaganu. Nawet jeżeli już wszystkie zwierzaki w okolicy nie są głodne, to nadal pozostawienie kubła na ulicy na kilka dni – jeżeli nie ma nas w tym okresie – to trochę mało estetyczne i ryzykowne. Wiem zawsze można poprosić sąsiada w takiej sytuacji. Ale z drugiej strony po co zawracać sobie tym głowę skoro prościej byłoby postępować tak jak to było od lat. Poza tym wszystkim chyba nie ma o czym dyskutować bo właśnie uzyskałem informację z Jarpera, że będą wyciągać pojemniki samodzielnie, jeżeli wiata będzie otwarta.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.