A co Wy zrobiliście?

0
3016

Rowerami w Kaweczynie

Zima się kończy, wiosna niesie nowe wyzwania, nowe chęci… Jednak zanim wspólnie z członkami Stowarzyszenia zdecydujemy podczas Walnego Zebrania Członków jakie działania podejmiemy w najbliższym czasie, warto w kilku hasłach przypomnieć sobie to co udało się zrobić w 2012 roku. Tym bardziej, że zachęcamy wszystkich do przekazania naszej organizacji 1% podatku chcemy pokazać co dzieje się m.in. z tych środków.

Rok 2012 nie był naszym najbardziej intensywnym rokiem. Wynikało to z kilku elementów – główny z nich to fakt iż nie udało się nam otrzymać dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz mniejszej z Urzędu Marszałkowskiego na kolejne dwa, niezwykle ciekawe projekty. Trudno, może kolejnym razem… Kolejny powód to fakt iż w życiu prywatnym kilku niezwykle aktywnych członków nastąpiły pewne zmiany, które mocno ograniczyły czas wolny, który mogliby poświęcić na aktywność w Korzeniówce…

Jednak, mimo wspomnianych niekorzystnych elementów udało się kilka rzeczy zrealizować:

 1. Początek 2012 roku to intensywne rozliczanie projektu z 2011 roku z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – “Wspólna Zielona Ziemia”. O działaniach projektowych można poczytać w różnych artykułach na www.korzeniowka.org
 2. Do końca kwietnia zachęcaliśmy wszystkich do przekazania nam 1% podatku. Otrzymaliśmy 27 wpłat o wartości 4400zł. 400zł pozostało dla organizacji dzięki której możemy zbierać 1% (sami nie posiadamy statusu Organizacji Pożytku Publicznego) i 4000zł są do dyspozycji SPK. Te pieniądze pozwolą realizować dalsze działania, niezależnie czy uda się pozyskać jakieś zewnętrzne dotacje. Tu warto podkreślić, że na zakończenie roku 2012 na koncie stowarzyszenia jest ponad 7tys. zł. Zachęcamy wszystkich aby w tym roku również przekazali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Korzeniówki. Można to zrobić podobnie jak w poprzednim roku poprzez zaprzyjaźnioną organizację wpisując w formularz nr KRS 0000160318 z dopiskiem „Korzeniówka”.
 3. Włączyliśmy się w organizację konferencji o Funduszach Sołeckich w Kawęczynie, która odbyła się 24 lutego – ZOBACZ TO. Niestety gmina Tarczyn nie wyodrębniła Funduszy Sołeckich. Nasi sąsiedzi z gminy Piaseczno mają je i widać naocznie jak rozwija się oddolna aktywność wokół sołtysów i Rad Sołeckich. Wszystko za sprawą kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, które sołectwa mają do swojej dyspozycji i muszą wydać je wspólnie z mieszkańcami na rzecz swojej wsi. Do tego gmina ma jeszcze szansę odzyskać od Wojewody do 30% wydanej na Fundusze kwoty.
 4. 31 marca w straży w Złotokłosie (podziękowania dla OSP!) odbyło się Walne Zebranie Członków SPK. Przygotowania do zebrania to sporo pracy – zamknięcie księgowe roku, opracowanie Bilansu i Rachunku zysków i strat, przygotowanie prezentacji, praca Komisji Rewizyjnej nad sprawdzeniem całości, itp. Zarząd otrzymał absolutorium. W tym roku czekają nas wybory w stowarzyszeniu. Zachęcam wszystkich chcących działać w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej do udziału w tegorocznym Walnym, które zapewne odbędzie się w ciągu 2-3 tygodni. Prezentacja z działalności w 2011 roku.
 5. 28 kwietnia spotkaliśmy się na kolejnym, corocznym Wspólnym Sprzątaniu Korzeniówki. Dzięki systematycznemu dbaniu o nasze środowisko w czasie sprzątania nie było zbyt wiele pracy (co cieszy) ale na pewno miło było wszystkim spotkać się później przy wspólnym grillu, tym bardziej, że pogoda dopisała – ZOBACZ TO. W tym roku akcja odbędzie się na 99% dnia 20 kwietnia.
 6. Przy okazji wspólnego sprzątania na tablicach w połowie ul. Brzozowej zamontowana została tablica na której zaprezentowaliśmy nasze dotychczasowe działania ZOBACZ TO.
 7. 19 maja w Złotokłosie stowarzyszenie Miejscovi zorganizowało “Pchli Targ”, który 2 lata wcześniej zainicjowaliśmy my w ramach projektu “Słowo i obraz…”. Cieszymy się, że sąsiedzi kontynuują tę bardzo fajną i przydatną inicjatywę. Jesienią zorganizowany został kolejny, 4 “Pchli Targ”. Sąsiedzi zawsze mogą liczyć na naszą pomoc przy organizacji tego działania – ZOBACZ TO.
 8. 30 czerwca w Łazach (gm. Lesz­no­wola) odbyła się kon­fe­ren­cja poświę­cona współ­pracy samo­rządu powiatu piaseczyńskiego z orga­ni­za­cjami pozarządowymi w której jednym z prelegentów był przedstawiciel naszej organizacji i prezentował nasze działania – ZOBACZ TO.
 9. 7 lipca odbyło się III Święto Korzeniówki. Ci co byli wiedzą, że impreza była “gorąca”… – ZOBACZ TO. Wielu przyjaciół włączyło się w organizację tej imprezy za co wszystkim podziękowaliśmy – ZOBACZ TO. W tym roku na 99% nasze sąsiedzkie spotkanie odbędzie się dnia 15 czerwca.
 10. Na stronie www zaprezentowaliśmy i zareklamowaliśmy kilku lokalnych przedsiębiorców, których polecili nasi członkowie, np. Szkółkę Roślin Grąb­czew­scy w Runo­wie, Pra­cow­nia cera­miki arty­stycz­nej w Leśnej Pola­nie, Warsztat samochodowy Karola Baltera, Warsztat samochodowy REN MARK AUTO, Wimar – obróbka metali, Pracownia i galeria autorska Piotra Lisowskiego, Fryzjer “Szalone Nożyczki”, Studio Fit, Gabinet Masażu w Złotokłosie, Gabinet Stomatologiczny w Henrykowie, Pracownię Wspomagania Rozwoju i Rehabilitacji Dzieci EMU, itd.
 11. W Radiu MAZOWSZE 106,4FM w audycji “Gość Dnia” wystąpił nasz przedstawiciel i opowiadał o aktywnej wsi. POSŁUCHAJ.
 12. 29 lipca pokręciliśmy razem z przyjaciółmi z Henrykowa rowerami na wycieczkę do KawęczynaZOBACZ TO.
 13. 2 sierpnia wspólnie z Radą Sołecką zorganizowaliśmy oficjalne otwarcie nowo wybudowanej ulicy Brzozowej. To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców Korzeniówki dlatego też było przecięcie wstęgi, oficjalne podziękowania i mały poczęstunek – ZOBACZ TO.
 14. Do lepszego kontaktu z mieszkańcami SPK zamontowało skrzynkę pocztową na tablicy w połowie ul. Brzozowej. Zapraszamy do kontaktu – ZOBACZ TO.
 15. Na naszej stronie www.korzeniowka.org informujemy nie tylko o działaniach w naszej wsi ale również i o tym co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu – w Złotokłosie, Henrykowie…
 16. Przywitaliśmy wspólnie jesień przy ognisku i pieczonych jabłkach na „polanie z dębem” – ZOBACZ TO.
 17. Każdy kto chce mieć na swoim komputerze pogodę z Korzeniówki może to zrobić zgodnie z instrukcją.
 18. Na płocie, na rogu ul. Leśnej i Brzozowej powieszona została nowa tabliczka informacyjna do wieszania plakatów naszych działań – ładna, brzozowa, z grawerowanymi napisami “LEŚNE WIEŚCI” i “www.korzeniowka.org“. Takie tablice zastąpią płyty pilśniowe powieszone kilka lat temu na różnych płotach. Będzie ich w sumie 10.

Ktoś powie, co Wy w zasadzie zrobiliście? Jednak to co zostało przedstawione powyżej kosztowało sporo pracy i zaangażowania dlatego warto podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tych działań. DZIĘKUJEMY!

Zachęcamy wszystkich do wspólnego zaangażowania się w działania na rzecz najbliższego otoczenia – w Korzeniówce, Marylce, Henrykowie, Złotokłosie, Pracach…