Gdzie jest Sołtys?

2
2421

Ponad tydzień temu wpadł mi w ręce “Kurier Południowy”, w którym w obszernym wywiadzie Sołtys Łosia opowiadał o swojej pracy oraz angażowaniu mieszkańców do wspólnego działania na rzecz miejscowości. Wywiad był także okazją do zaproszenia wszystkich czytelników na wiejski piknik integracyjny “Łosiowisko”. Pomyślałem, że szkoda byłoby nie pojechać z rodziną i nie zobaczyć na co sąsiednia wieś w gminie Prażmów m.in. wykorzystuje fundusz sołecki. Fundusz, o którym było przez chwilę słychać w gminie Tarczyn ale zarówno większość sołtysów jak i radnych nie była nim zainteresowana mimo jawnego poparcie inicjatywy przez P. Burmistrz podczas konferencji w Kawęczynie w lutym tego roku oraz możliwości zwrotu części wydatkowanych środków przez budżet państwa (do 30%). gaminator kockás gép “Łosiowisko” okazało się świetną imprezą integracyjną z wieloma atrakcjami: dmuchana zjeżdżalnia za darmo, “samochodowa” scena z muzyką graną “na żywo” i nie “na żywo”, pokazy tresury psów, możliwość przejażdżki bryczką i na koniu, pokazy kilku wozów strażackich, miejsca do gier i zabaw dla dzieci, stoiska z zabawkami i gadżetami, ogródek z jedzeniem i piciem… W czasie mojej wizyty na początku imprezy naliczyłem ok. 200 uczestników. Pewnie później było ich jeszcze więcej… Piękna inicjatywa – integracja mieszkańców. Takie działania, z pozoru niezrozumiałe dla niektórych powodują wiele dobrego w lokalnym środowisku. Dzięki temu, że ludzie spotykają się towarzysko łatwiej później zachęcić ich do wspólnego angażowania się na rzecz dobra wspólnego danej społeczności…

Dziś przeczytam na stronie zaprzyjaźnionych “Miejscovych”, że w Henrykowie z inicjatywy Pani Sołtys i Rady Sołeckiej odbyło się spotkanie integracyjne mieszkańców. Bawiło się ok. 100 osób, był zespół grający i było miło… Do tego mieszkańcy rozmawiali o przyszłości wsi i niezbędnych do realizacji działaniach, w tym również i tych finansowanych z funduszu sołeckiego.

W zasadzie to mam wrażenie, że fundusz sołecki jest niezłym mechanizmem aby zaktywizować sołtysów. tippmix sportfogadas Jak go nie ma to nie muszą się wykazywać aktywnością, jak jest to żeby nie być posądzonym o “nicnierobienie” muszą coś zacząć działać, muszą zorganizować spotkanie z mieszkańcami, muszą wspólnie dogadać na co mają iść pieniądze, itp. To duże wyzwanie i nie każdy sołtys takiemu działaniu byłby w stanie sprostać. tml sportfogadás Fundusz powoduje, że Ci sołtysi, którzy podejmą wyzwanie mogą stać się lokalnymi liderami –  angażując mieszkańców wokół spraw sołectwa, budując aktywną wspólnotę. Być może aktywna wspólnota nie wszędzie jest wystarczająco dużą wartością…

Na koniec chciałbym zapytać jakie zadania mają Sołtysi w naszej gminie? Co robi nasza Pani Sołtys?

 

2 KOMENTARZE

  1. Myślę, że chociaż nie pisze o Korzeniówce Kurier Południowy to jest to naprawdę wyjątkowa wieś na skalę powiatu. Ilość różnych zrealizowanych pomysłów jest naprawdę spora. A, że te różne działania były bez pomocy sołtysów, radnych i burmistrza to tym lepiej świadczy o mieszkańcach. Skoro nie widać chętnych do zmiany gminy na szerszą skalę to trzeba się zadowolić tym co jest. Można zamiast tego wpaść do sąsiadów z innych gmin gdzie się akurat coś ciekawego dzieje.

  2. Ja bym chciała być sołtysem, ale nie mieszkam już w Korzeniówce:):):). Pozostaje mi więc funkcja wiceprezesa. Mam taki pomysł – może oblewanie nowej ulicy połączyć z potańcówką na nowej drodze? Mamy sprzęt nagłaśniający, przy muzyce oblewanie będzie przyjemniejsze. A przy okazji wypróbujemy nawierzchnię:).
    A gdybyśmy tak zorganizowali ze szkołą w Złotokłosie warsztaty dla dzieci w nowym roku szkolnym? Mam na to taki wstępny pomysł.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.