Z sąsiadem po drodze

2
3394

Życie w Korzeniówce, Złotokłosie, Henrykowie czy Pracach bez samochodu? To chyba niemożliwe. Wielu z nas dojeżdża codziennie do Warszawy lub Piaseczna, a dojazdy komunikacją publiczną wydają się gehenną. Z drugiej strony paliwo jest coraz droższe. Nasze Stowarzyszenie proponuje nową akcję: „Z sąsiadem po drodze”.

O minusach komunikacji publicznej w naszym rejonie wiedzą wszyscy. Szczególnie zimą, przy dużych mrozach, codzienna loteria czy autobus lub PKS będzie opóźniony, jest bardzo uciążliwa. Spowodowane mrozami awarie kolei znane są wszystkim podróżnym. Źle ustawione połączenia L-2 i kolejki uniemożliwiają szybkie dotarcie do stolicy, szczególnie poza godzinami szczytu.

Z drugiej strony rosnące koszty benzyny i oleju napędowego spowodowały znaczący wzrost kosztów dojazdu. A ma być jeszcze gorzej. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób mieszkających w naszej okolicy argumenty ekonomiczne nie są decydujące. Jednak sprawa dojazdów ma także aspekt ekologiczny – jak wynika z naszych obserwacji większość samochodów jadących z okolic Złotokłosu do Warszawy ma w środku tylko jedną osobę:kierowcę.

W ramach eksperymentu (częściowo wymuszonego okolicznościami, bo popsuł się nam jeden z samochodów) mój mąż dojeżdżał przez prawie całe lato stopem do Piaseczna, a stamtąd kolejką do Warszawy. Rezultaty były zachęcające – prawie codziennie udało mu się kogoś zatrzymać. Oczywiście pies pogrzebany jest w słowie ”prawie”. Uznaliśmy, że ryzyko długiej pieszej wycieczki wzrasta drastycznie podczas zimowych miesięcy, gdyż zmrok wtedy zapada wcześnie i kierowcy będą bali się zatrzymywać widząc majaczącą niewyraźnie na drodze sylwetkę mężczyzny. Więc eksperyment został przerwany. Ale zauważyliśmy, że mieszkańcy okolicznych terenów są otwarci i chętni do pomocy, a wspólna podróż, nawet krótka, może być ciekawym doświadczeniem.

Dlatego Stowarzyszenie Przyjaciół Korzeniówki chciałoby zaproponować akcję „Z sąsiadem po drodze”. Uruchomiliśmy na naszej stronie www.ogłoszenia-sąsiedzkie.pl możliwość zamieszczania ogłoszeń o dojazdach (zarówno przez osoby posiadające wolne miejsca w samochodzie, jak i przez osoby szukające stopa).

Podobne ogłoszenia można znaleźć w internecie ale często dotyczą one dalszych wyjazdów. My chcielibyśmy stworzyć naszą własną, lokalną bazę kierowców i pasażerów z tego terenu. Liczymy głównie na ogłoszenia o dojazdach do Piaseczna i Warszawy, co oczywiście nie wyklucza zamieszczania ogłoszeń o podróżach na innych trasach. Mamy nadzieję, że ogłoszenia przyczynią się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, zmniejszą koszty dojazdów oraz przyniosą korzyści ekologiczne. Oraz oczywiście że staną się początkiem wielu miłych nowych sąsiedzkich znajomości.

Zachęcamy również do zabierania w ramach pomocy sąsiedzkiej osób czekających na przystankach, szczególnie w zimie.

Katarzyna Jezierska-Tratkiewicz

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.