Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców wsi.
Aby sołectwo otrzymało pieniądze w 2013 r., rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego do 31 marca 2012 r. Pieniądze te są wyodrębniane z budżetu gminy, zaś kwota przypadająca na dane sołectwo obliczana jest na podstawie wzoru przedstawionego w Ustawie. Kwoty dla poszczególnych sołectw przedstawia burmistrz do 31 lipca roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki (na przykład: kwoty dotyczące roku 2013 powinny być przedstawione do 31 lipca 2012 roku).
W gminie Tarczyn tak mógłby wyglądać fundusz na 2013 r:
Szczegóły funduszu sołeckiego można poznać w broszurce ministerstwa MSWiA
[book id='14'/]
Były już 3 próby powołania funduszu sołeckiego w gminie Tarczyn. Jak na razie bez powodzenia
Podejście pierwsze – fundusz na 2010 r.
“Pani Elwira Młoźniak Skarbnik Gminy poinformowała, że fundusz sołecki stanowią wyodrębnione w budżecie gminy środki przeznaczone do dyspozycji sołectw na realizację zadań własnych gminy, służących poprawie warunków życia mieszkańców wsi i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Może to być np. zadbanie o prządek na wsi, wyremontowanie wiaty przystankowej, placu zabaw dla dzieci. Środki te przekazane byłyby w roku 2010. Na jedno sołectwo w Gminie Tarczyn średnio przypada ok. 7300zł. W poszczególnych sołectwach w zależności od ilości mieszkańców kwota funduszu byłaby inna. Np. dla sołectwa Gładków 6200zł, dla sołectwa Rembertów 11.000zł, dla sołectwa Pawłowice 11.600zł, dla sołectwa Kotorydz 16.000, dla sołectwa Prace Duże 14.200zł ¬są też sołectwa gdzie fundusz wynosiłby ok. 4000zł. Warunkiem uzyskania w danym roku środków z funduszu jest złożenie do Burmistrza wniosku, który uchwala zebranie wiejskie, z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców danego sołectwa. We wniosku musi być określone przedsięwzięcie wraz z oszacowaniem i uzasadnieniem. Jeśli wniosek zawierałby błędy to Burmistrz odrzuci go informując sołtysa w terminie 7 dnia od złożenia. Jeśli sołtys się nie zgadza z taką decyzją to wówczas składa odwołanie do Rady. Jeśli wniosek jest nieprawidłowy sołectwo nie otrzymuje pieniędzy. Nie może być przekroczona kwota przypadająca na dane sołectwo, a środki nie wykorzystane w danym roku wygasają z upływem roku. Wprowadzenie funduszu sołeckiego to dużo prac przygotowawczych i potem dużo pracy przy rozliczeniu środków. Potrzebne więc byłoby zatrudnienie nowych pracowników. Aby fundusz mógł funkcjonować potrzebna jest uchwała Rady.
Radny Marek Młynarczyk spytał, czy w ślad za ustawą o funduszu sołeckim Gmina otrzymuje jakieś pieniądze.
Pani Skarbnik odpowiedziała, że są to środki wyodrębnione w całości z budżetu Gminy z wydatków bieżących. W Gminie Tarczyn łączna kwota funduszu to ok. 300.000zł. Jest możliwość zwrotu środków ale jest to uzależnione od wskaźnika „G”, który w naszym przypadku jest wysoki i nie bardzo można liczyć na znaczący zwrot.
Kazimierz Maciejak sołtys wsi Kolonia Wola Przypkowska powiedział, że jeśli Rada nie musi podejmować uchwały to niech tego nie robi, bo było już tak, że sołectwa miały środki i nie zdało to egzaminu z uwagi na to, że zawsze były to pieniądze za małe na poważną inwestycję. Zawsze gdy jest jeden budżet łatwiej nim zarządzać i więcej można zrobić.
Wacław Mendel sołtys wsi Świętochów zgłosił, że rezygnuje z funduszu na rzecz Gminy. Zdaniem Pana Mendla nie będzie można nic konkretnego dla wsi zrobić.
Jerzy Dębski sołtys wsi Kotorydz powiedział, że jeśli zostałby wprowadzony fundusz sołecki to trudno będzie o jednomyślność mieszkańców w sołectwie przy sporządzaniu wniosku, trudno będzie coś znaczącego zrobić, a suma 300.000zł w budżecie Gminy pozwoli w tej czy innej wsi wykonać znaczącą dla mieszkańców inwestycję, remont. Zaapelował do radnych o niepodejmowanie uchwały.
Przewodniczący Rady zaznaczył, że wypowiedzi sołtysów były bardzo rozsądne. W czasie gdy jest kryzys, budżet Gminy też jest napięty i trzeba dużo wysiłku, by go realizować.
Rozdrabnianie budżetu w postaci drobnych sum na poszczególne sołectwa nie przyniesie takich efektów jak to, że środki będą w jednym miejscu, wtedy można przeprowadzić większą inwestycję.
Więcej głosów nie było.
Pani Mecenas wyjaśniła odnośnie głosowania przygotowanego projektu uchwały: jeśli większość Rady zagłosuje za podjęciem uchwały to fundusz sołecki zostanie wyodrębniony, jeśli natomiast większość zagłosuje przeciw wówczas oznacza to, że Rada nie wyraża zgody
– fundusz sołecki nie zostanie wyodrębniony z budżetu Gminy.
Pani Skarbnik odczytała przygotowany projekt uchwały z zapisem § 1 „Wyraża się zgodę na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2010 środków stanowiących fundusz sołecki”.
Projekt uchwały omawiany był na posiedzeniu Komisji Rady. Pytań i uwag nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały nikt nie zagłosował, przeciw 12 radnych, głosów wstrzymujących się nie było.
Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki nie została podjęta.”
Podejście drugie – fundusz na 2011 r.
Na sesji rady miasta wniosek przepadł głosami wszystkich obecnych radnych. Dyskusji nie było.
Podejście trzecie – fundusz na 2012 r.
“Uchwała w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego w 2012 roku
Przewodniczący Rady poinformował, że Rada Miejska w Tarczynie nie wyodrębniała z budżetu funduszu sołeckiego. W tej sprawie wypowiadali się sołtysi i twierdzili, że wyodrębnione środki na każde sołectwo nie wystarczą na sfinansowanie inwestycji w danym sołectwie.
Pan Przewodniczący poprosił sołtysów o wyrażenie opinii na ten temat.
Głos zabrał Wacław Mendel sołtys wsi Świętochów. Powiedział, że nie ma sensu wydzielać środków z budżetu Gminy, bo za mało będzie można zrobić w danym sołectwie, a dodatkowo może to być powodem niezgody w śród mieszkańców.
Więcej głosów nie było.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że środkami funduszu sołeckiego można sfinansować wykonanie prac w danym sołectwie prac, które są zadaniami gminy. Wysokość środków jakimi może dysponować dane sołectwo uzależniona jest od ilości mieszkańców.
Pani Skarbnik odczytała projekt uchwały z zapisem w § 1 „Nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Tarczyn na rok 2012”, który Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie.
Projekt uchwały przedstawiony był na posiedzeniu Komisji Rady.
W głosowaniu udział wzięło 14 radnych.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.
Uchwała Nr VII/35/11 w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego w 2012 roku została podjęta.”
Podejście czwarte – fundusz na 2013 r.
Dyskusja oraz projekt uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego na 2013 r. odbędzie się zapewne na którejś sesji w styczniu lutym lub marcu. Aby fundusz został powołany odpowiednia uchwała musi zostać przegłosowana do 31 marca 2012 r.
A jak jest w gminie Piaseczno…
Fundusz działa od 2010 r. i korzystają z niego wszyscy sołtysi ze wszystkich sołectw. W 2012 r. planują wykonać następujące projekty:
https://www.korzeniowka.org/wp-content/uploads/2012/01/Piaseczno_fundusz_solecki.pdf
…i Prażmowie
Fundusz na 2012 r. wygląda tak:
https://www.korzeniowka.org/wp-content/uploads/2012/01/Prazmow_fs.pdf
Gmina też zyskuje
Oprócz niepoliczalnych – bezcennych korzyści wynikających z zaangażowania mieszkańców w rozwój swojego otoczenia, dodatkową zachętą dla gmin do wyodrębniania funduszu sołeckiego jest możliwość otrzymania zwrotu części poniesionych wydatków z budżetu państwa. Zgodnie z zapisami Ustawy o funduszu sołeckim, w budżecie państwa zagwarantowane są środki na ten cel. Gmina Tarczyn mogłaby liczyć na zwrot 20 lub nawet 30% poniesionych kosztów.
Gdyby fundusz sołecki został uchwalony na 2012 r. to kwota bazowa kb wynosiłaby:
26 054 131,88 zł – wydatki bieżące budżetowe wykonane w 2010 r.
10 813 – ilość zameldowanych osób na koniec 2010 r. w gminie Tarczyn
Kb= 2409,52 zł
Średnia kwota bazowa w kraju Kbk na 2012 rok wynosi 2576,39 zł/mieszkańca
Z tego wynika, że nasza gmina mogłaby wystąpić o zwrot 30% kwoty funduszu sołeckiego ze skarbu państwa bo Kbk>Kb
Do dyskusji o funduszu sołeckim zapraszam też na forum Tarczyna:
Dziesięć lat temu obudziłem się po przypadkowym biwaku na środku pola, na wschodniej Ukrainie. Gdy jadłem śniadanie, podeszła do mnie rodzina: para ludzi w sile wieku, gromadka dzieci i trzy kozy; rozmawialiśmy przy herbacie o tym, jak się żyje na Ukrainie. “Bieda. Kiedyś był kołchoz, nie przelewało się, ale była praca. Potem rozparcelowali, każdy dostał po paręnaście (sic!) hektarów, ale narzędzi nie dali, ani ziarna na zasiew. Już trzeci rok nieużytek. Dobrze, że kozę mielim, bo by całkiem nie było czego jeść. O, lepiej było, jak dyrektor kołchozu powiedział, co mamy robić, biednie było, ale nie to, co teraz”.
Historię tę wypada zadedykować wszystkim homo sovieticus.
Ciekawi mnie, jaki jest gminny fundusz na odśnieżanie i utrzymanie dróg gminnych z bezpieczną nawierzchnią? Droga przez naszą wieś jest zazwyczaj odśnieżana przez sprzęt należący do jednego z naszych mieszkańców. Mieszkając na tej wsi kilkanaście lat jeszcze nigdy nie widziałem pługu i piaskarki z gminy. W ogóle, kto wygrał przetarg na odśnieżanie w Korzeniówce????
Na końcu artykułu trochę poprawiłem informację o kwocie zwrotu z budżetu państwa dla gminy. Wygląda to bardzo korzystnie.
W artykule pojawił się spis sołectw wraz moją prognozą wysokości funduszu sołeckiego.
Dzień dobry, sąsiedzi w okolicy fundusz sołecki mają (mapka, gdzie był realizowany w 2011 r.: http://funduszesoleckie.pl/wwwdane/files/mazowieckie_p1b1.jpg). Gdyby chcieli Państwo zorganizować spotkanie dla radnych, to chętnie weźmiemy w nim udział. Generalnie takie argumenty jak: “Rozdrabnianie budżetu w postaci drobnych sum na poszczególne sołectwa nie przyniesie takich efektów jak to, że środki będą w jednym miejscu, wtedy można przeprowadzić większą inwestycję” powtarzają się wszędzie – ale wszyscy wiemy, że w funduszu nie chodzi o budowanie dróg, kanalizacji czy wodociągów… A złożyć wnioski mogą ci, którzy chcą – i bardziej się liczy wola mieszkańców niż niechęć sołtysa… Gratuluję wyczerpującego informowania o FS na państwa stronie! Pozdrawiam, Karol Mojkowski http://www.funduszesoleckie.pl, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich
Mapa Mazowsza bardziej zielona niż czerwona co oznacza, że jesteśmy w mniejszości. Przyjdzie wiosna i u nas też się zazieleni 😉 Przecież jesteśmy sadowniczą gminą…
http://www.funduszesoleckie.pl/13,458,40_milionow_zwrotu.html
Za stronką: za rok 2010 budżet państwa przekazał gminom zwrot części (10, 20 lub 30%) poniesionych wydatków sołeckich w sumie w wysokości ponad 40 mln zł. Najwięcej z tej puli, ponad 5 mln otrzymały gminy Mazowsza, co myślę, że jest powiązane ze wspomnianą w powyższym wpisie mapką i pzeważającym na niej kolorze zielonym. Co to oznacza? Chyba jako gmina jesteśmy w ogonie i inni nas wyprzedzili…
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.