Powiatowa komunikacja zbiorowa

1
2551

Starosta Jan Dąbek podczas IV konwentu burmistrzów, wójtów i starosty powiatu piaseczyńskiego, które odbyło się 18 maja w Lesznowoli, zaproponował aby samorządy zjednoczyły się pod skrzydłami starostwa i powołały powiatową spółkę, która zajęłaby się transportem zbiorowym na terenie powiatu. Przekonywał, że już na starcie taka spółka miałaby ok 10 mln. zł do dyspozycji bo obecnie gminy samodzielnie dopłacają po ok. 2 mln zł każda. Do tego są skazane na warunki dyktowane przez warszawski ZTM czy Koleje Mazowieckie i nie mają wielkiego wpływu na jakość usług.  A opłaty mają wzrosnąć. Współpraca pozwoliłaby uzyskać lepszą pozycję negocjacyjną i poprawę obecnego niezadowalającego stanu komunikacji. Starosta chciałby aby w przyszłości współpraca gmin i powiatu doprowadziła także do uruchomienia regularnej komunikacji z wykorzystaniem kolei wąskotorowej z Piaseczna do Grójca i kolei siekierkowskiej z Konstancina przez Piaseczno do Warszawy.

Plany starosty popiera wójt Lesznowoli Jolanta Batycka-Wąsik i burmistrz Konstancina Kazimierz Jańczuk. Jak się zapatrują pozostałe samorządy jeszcze nie wiadomo, ale z relacji z poprzednich konwentów i podejmowanych działań pomysł ma szanse na chwycenie. Ciekawe jak zostałoby rozwiązane finansowane takiej wspólnej spółki. Czy gmina Tarczyn zechce wpłacać 2 mln zł rocznie do wspólnej kasy?

1 KOMENTARZ

  1. W nawiązaniu do ostatnich tematów dyskusji na naszym forum warto przypomnieć, że pomysł, powiatowej komunikacji zbiorowej był już na stronie Korzeniówki podsunięty przez jednego z mieszkańców w artykule “Jedzie autobus z daleka”.

    http://www.korzeniowka.org/?p=842

    Zamieszczono tam nawet proponowaną trasę jeżdżącego z Piaseczna L2

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.