Kanalizacja w Korzeniówce?

14
3586

W dzisiejszym wydaniu Kuriera Południowego znalazłem informację, że podczas ostatniej sesji rady gminy w Prażmowie, która odbyła się w 19 maja, Artur Woźniakowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie przedstawił tamtejszym radnym możliwości podłączenia gminy Prażmów do piaseczyńskich oczyszczalni ścieków. Ustanów, Jeziórko i Krupia Wólka zostaną podłączone do kanalizacji w Zalesiu Górnym a Łoś i Piskórka mogłyby zostać podłączone do kanalizacji w Henrykowie i Złotokłosie (która niedługo powstanie).

Koncepcja zakłada sfinansowanie kosztów budowy potrzebnej infrastruktury (kolektora) przez PWiK w Piasecznie a gmina Prażmów w zamian przekaże im wszystkie wodociągi.

Patrząc na plany budowy kanalizacji we wschodniej części gminy Tarczyn a właściwie przy braku takich planów sensownie byłoby gdyby wzorem wójta Prażmowa Grzegorza Pruszczyka, burmistrz Tarczyna wystąpiła z wnioskiem do PWiK w Piasecznie aby przygotowało koncepcje podłączenia Korzeniówki, Marylki, Prac Dużych i Małych do planowanej kanalizacji w Złotokłosie i Henrykowie Uroczym. Na pewno jest bliżej niż z Łosia i Piskórki.

Link do artykułu:

Oddać ścieki sąsiadom

14 KOMENTARZE

 1. Patrząc na tempo inwestycji infrastrukturalnych w naszej gminie (patrz ulica Brzozowa) obawiam się, że prędzej zbudujemy kolejny ośrodek kultury lub boisko – tym razem do koszykówki. Zorganizowane zostaną również koncerty recytatorskie i inne działania “pierwszej potrzeby”.

 2. I dlatego te działania Prażmowa są takie ciekawe i rokujące. Jeśli w rozwój kanalizacji będą inwestowały nie władze gminne, bo wolą organizować igrzyska, a spółka powołana specjalnie do tego celu (PWiK), która będzie na tym zarabiała to istnieje realna szansa na podłączenie się do kanalizacji. Przecież kanalizacja będzie położona w jednej z ulic Korzeniówki – Tarczyńskiej. Dlaczego nie pomyśleć o podłączeniu kolejnych ulic i miejscowości.

 3. Wcale tak nie jest. Trochę też zależy od nas samych. Przy okazji kolektorów społecznych napisaliśmy pismo do gminy pokazujące dokładnie na jakich zasadach z jakich funduszy i które ościenne gminy wprowadzają projekty dofinansowujące instalacje solarne. I pomogło bo taki projekt realizowany jest w naszej gminie.
  Z kanalizacją może być tak samo. Pismo pokazujące na jakiej zasadzie może zostać skanalizowany Ustanów i podpisy mieszkańców i sołtysów okolicznych wsi (Korzeniówka, Prace Duże, Marylka, Prace Małe) i myślę, że mglisty projekt też zacznie nabierać realnych kształtów.
  Linki do dyskusji o kanalizacji w Ustanowie:
  http://ustanow.pl/news.php?readmore=302
  http://ustanow.pl/forum/viewthread.php?thread_id=972

 4. Może faktycznie zbyt pesymistycznie podszedłem do sprawy.Masz rację – z kolektorami coś rzeczywiście się ruszało, choć do tej pory brak jest odzewu na nasze wnioski, ze strony “dalszych władz”.

  Niestety, czytając informacje ze strony internetowej Tarczyna można odnieść wrażenie, że na 10 nowości 9 dotyczy “igrzysk”: konkursy, zabawy, święta itp. Po sprawie Brzozowej – zwłaszcza w kontekście wydatków na GOK i boiska – trochę zwątpiłem w rzeczywiste, potrzebne mieszkańcom, działania władz.

  Całe szczęście potrafisz wyciągać takie okazje, jak choćby kolektory, kanalizacja czy lokalna komunikacja. Póki co z tych trzech obszarów gmina podjęła 1. Przyznaję – trochę za wcześnie aby narzekać. Zobaczymy czy coś się ruszy w pozostałych dwóch kwestiach. Aparat administracyjny niestety potrzebuje czasu – rozumiem to. Nie mogę jednak odżałować sposobu potraktowania przez władze sprawy ulicy Brzozowej.
  Podsumowując: dajmy czas włodarzom naszej Gminy. Nie od razu Kraków zbudowano.

 5. UWAGA!!! Proces budowy kanalizacji w Złotokłosie nieznacznie się wstrzymuje co – paradoksalnie – może okazać się szansą dla Korzeniówki i Marylki.
  http://www.miejscovi.pl/index.php/component/k2/item/144-kanalizacja-się-obsuwa.html

  W nawiązaniu do tego, o czym pisał Marek, jest jeszcze czas aby władze naszej gminy wystąpiły do PWiK w Pia­secz­nie o przyłączenie do kanalizacji tej części Gminy Tarczyn, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej sieci. Z planów wynika, że możliwe byłoby to dla Marylki i Korzeniówki. Wzorem tego co Stowarzyszenie zrobiło w kwestii kolektorów slonecznych i Brzozowej (dziękuję) warto chyba wysłać pismo do Gminy Tarczyn wskazujące na możliwości jakie się pojawiły w tej kwestii.

 6. Faktycznie w artykule znajduje się informacja o tym, że do kanalizacji mogą zostać podłączeni mieszkańcy sąsiednich gmin:

  Osoby, które mieszkają poza gminą Piaseczno, ale tuż przy jej granicy zapewne interesuje jakie mają szanse podłączyć się do tej kanalizacji. (…) Warunkiem podjęcia budowy kanalizacji, dla PWiK Piaseczno jest przejęcie wodociągu na terenie inwestycji.

  Chodzi po prostu o kwestię liczników i rozliczania się za zużycie wody.
  Tak więc szansa jest.

 7. Właśnie ! wodociąg ! i elmar 😉 jakość wody ??? Jestem za tym aby Korzeniówka jednak miała wodę z Tarczyna !!!

 8. Woda nadal byłaby z Tarczyna, natomiast Piaseczno zarządzałoby jedynie fragmentem wodociągu tarczyńskiego. Do ustalenia pozostawałyby tylko kwestie rozliczania się pomiędzy gminami za zużytą wodę. Przynajmniej tak mi się na logikę wydaje. Przecież nikt nie będzie budował nowych wodociągów.

 9. To by się kupy nie trzymało, wodociąg by przejęli i zasilili własną wodą. A woda w Złotokłosie jest tragiczna, o smaku bagiennym 😉

 10. Mogliby przejąć całą infrastrukturę i po kłopocie. Tak jak w gminie Piaseczno. A nawet na terenie całego powiatu wszystkie wodociągi i kanalizacje.

 11. Nawet po ewentualnym przejęciu wodociągów przez Piaseczno nie ma mowy o tym aby zasilali to inną wodą. Przejęcie następuje faktycznie tylko na papierze, natomiast fizyczne zasilanie wodą z danego ujęcia się nie zmienia. Podobnie jest z sieciami energetycznymi i dostawcami energii. To faktycznie przyniosłoby korzyść również Gminie Tarczyn, bo kolejny jej obszar zostałby objęty kanalizacją. To jest tzw. outsourcing. Działania, które powinna realizować gmina, realizuje w jej imieniu zewnętrzne przedsiębiortstwo. Tego typu rozwiązania to normalność w dzisiejszych czasach. Łatwiej, taniej i sprawnie dla zlecającego – czyli gminy.

 12. A ciekawe jak jest sprawa rozwiązana na ul. Tarczyńskiej? Wodociąg jest z Tarczyna a komu płacą mieszkańcy domów po stronie Złotokłosu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.