Decyzja środowiskowa dla S-7

45
6252

Tuż przed świetami, 22 kwietnia, regionalny dyrektor ochrony środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S7 na odcinku z Warszawy do Grójca. Wybrany został wariant II przebiegu S7.

Decyzja środowiskowa

45 KOMENTARZE

 1. W kontekście wypowiedzi przedstawicieli “gdaki” można się spodziewać, że “to by było na tyle”.
  http://www.korzeniowka.org/?p=1446&cpage=1#comment-312 – “Ta trasa będzie reali­zo­wana po 2013 r., żadnej pre­cy­zyj­niej­szej daty na razie nie mogę podać” … – Pani Mał­go­rzata Tar­naw­ska z GDDKiA.
  Co prawda lepiej, że ta decyzja już jest niż gdyby miało jej nie być. Warto jednak aby ta inwestycja została ujęta w jakimś oficjalnym harmonogramie z podanymi terminami granicznymi – rozpoczęcia i zakończenia budowy. Może teraz – po wydaniu decyzji – zostanie wpisana do takiego harmonogramu? Jeżeli ktoś miałby informację na ten temat to proszę dajcie znać. Kwestia S-7 jest też szeroko dyskutowana na forum “miejscovi” w kontekście planowanego w Złotokłosie parku rozrywki. Pojawiają się tam daty 2015-2017. Z rządowego harmonogramu, przedstawionego w związku z cięciami w wydatkach, wynika, że budowa S-7 Grójec-Warszawa może się rozpocząć po 2013 r. To jednak tylko ogólne założenia i nie wiadomo, czy ponownie termin nie zostanie przesunięty. Jak można domniemywać o przyspieszeniu budowy (np. 2012) raczej nie ma mowy?

 2. Ja obawiam się, że jeżeli po wszystkich protestach DŚU się uprawomocni – może się przeterminować ze względu na brak rozpoczęcia budowy :/

 3. Obawiam się, że jednak w dokumencie tym jest mowa jedynie o tym, że prace rozpocząć się mogą po 2013 r., co nie oznacza, że przed 2015. Może to być równie dobrze 2068r.

 4. Dokument ma tytuł: pro­gram budowy dróg kra­jo­wych na lata 2011-2015. A to daje nadzieję, że datą końcową jest rok 2015. Te drogi, których budowa miałaby się zacząć po 2015 r. nie zostały w nim uwzględnione. Inną kwestią jest to, że wydawane decyzje też mają jakiś termin ważności. Mam nadzieję, że teraz zostanie rozpisany przetarg na projekt tej trasy (był już raz rozpisany, ale po upadku poprzedniej DŚU został zawieszony). Może zacznie się też wykup potrzebnych działek. A budowa ruszy za kilka lat.

 5. Zamierzam kupić działkę w Marylce. Może mi ktoś potwierdzić, że ten plan przebiegu trasy S7 umieszczony powyżej jest już ostateczny?

 6. Jak do tej pory wszystkie raporty środowiskowe i decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach wskazują na wariant 2 (ten zaprezentowany). Przy wydanym i uchylonym DŚU w 2009 r. i w 2011 r. Także wszystkie samorządy lokalne przez których tereny przebiega trasa są za tym wariantem.
  Ale nie wiadomo kiedy zaczną budowę tej trasy i co się zmieni do tego czasu.

 7. Podejrzewam, że jednak Brzozowa. Gdyż obecnie nie będzie na ręke poruszanie sprawy tej ulicy przez nowych radnych. Taka polityka, co na wierzchu to będzie zasługą ich bądz Pani Burmistrz. Dlatego uważam, że spięcia w takich sprawach są jak najbardziej konieczne, gdyż później zarządzajacy zrobią wszystko by uniknąć publicznych spięć a być może i ośmieszenia. Dlatego mówie, niech nowi radni działają. A jak nie chcą to niech sie podadzą do dymisji a ja wejde na ich miejsce 🙂

 8. A jeśli wcześniej wybudują S7 niż Brzozową to wszystkim stawiam kilka porządnych kolejek :). Co i tak nie będzie chyba dla nikogo pocieszeniem.

 9. Fajnie, że tak to widzisz. Na pewno realizacja Brzozowej zyska lokalny medialny rozgłos jako sukces obecnej władzy. Sam to napiszę na stronie oraz obfotografuję. Ktoś z Korzeniówki pójdzie na sesję i podziękuje Radzie Miasta.
  O budowie innych dróg np. ze Stefanówki do Kopanej nie będzie tak głośno. (Ale jestem jak najbardziej za budową każdej drogi w gminie).
  Jest też druga strona medalu jeśli realizacja Brzozowej będzie się odwlekała to na pewno będzie o tym głośno.

 10. Osobiście uważam, że hipotetyczna realizacja Brzozowej może zyskać rozgłos wyłącznie jako zwycięstwo umęczliwej (i umęczonej) społeczności lokalnej…
  Marek, ta uwaga o podziękowaniach miała charakter sarkastyczny, nieprawdaż? Opisać – jak najbardziej można (jeśli będzie co – he, he), ale Radę Miasta wolałabym zaprosić w sezonie jesiennym na Leśną i wrzucić w bagno bez kaloszy.

 11. Być może przeciwnicy polityczni obecnych władz zadowoleni byliby z sytuacji gdy gmina nic nie robi w kwestii budowy dróg a niezadowoleni mieszkańcy takich wsi jak Korzeniówka coraz głośniej protestują. I tak przez następne 3,5 roku do następnych wyborów.
  Ale moim celem nie jest zdobycie intratnej posady radnego lub wymianę tych co rządzą na podobnych spod innego szyldu. Ja chciałbym aby mieszkańcom terenów wiejskich (mi i sąsiadom) żyło się coraz lepiej wraz z rozbudowującą się infrastrukturą – drogi itp.
  Nie widzę nic złego w napisaniu, że dana inwestycja powstała dzięki staraniom konkretnych urzędników i podziękowaniu im za to.
  Ale aby taka hipotetyczna sytuacja miała miejsce to jeszcze droga musi zostać zbudowana. Bo inaczej ziści się pierwszy scenariusz.

 12. Budową fragmentu trasy S-7 przebiegającego przez Szczaki interesuje sie od momentu przyznania polsce organizacji EURO 2012.Wówczas cos drgnęło.Ten odcinek przez krótki okres czasu miał nawet priorytet.Niestety szybko go utracił.Ze względów proceduralnych uchylono decyzję środowiskową/gapiostwo urzędników/i unieważniono przetarg na prace projektowe.Obecna decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i dwa odwołania które wpłynęły do GDOŚ nie maja zasadniczego znaczenia.Niestety w rozmowie z GDDKiA p. inż.Hetmanek nie wykazał entuzjazmu co do dalszych kroków które należą do GDDKiA.Twierdzi że budowa tego odcinka wciąż ma priorytet ale sądzę że nie ma pieniędzy nawet na fazę projektową.Decyzja środowiskowa jest ważna 4 lata.W wyjątkowych wypadkach mozna ja przedłużyć o kolejne 2.Wykupy działek moga się zacząć dopiero po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej, czyli ok. 2 lat od roztrzygniecia przetargu na projekt budowlany.Obserwując przez dłuższy czas procedury i zapał wszystkich jednostek odpowiedzialnych za realizację tej ważnej inwestycji nie sądzę żeby budowa rozpoczęła sie przed 2015 rokiem.Chyba że GDDKiA otrzyma zastrzyk finansowy.Mnie bardziej interesuje decyzja lokalizacyjna gdyż jestem do wysiedlenia.Myslę że zostanie wydana po 2015 roku.

 13. Nastąpiły pewne zmiany w planowanym terminie wykonania inwestycji. Jak można było się spodziewać GDDKiA daje sobie nieco więcej czasu :-). Nasz odcinek zakończą w 2017 r.
  http://www.gddkia.gov.pl/article/7965/s7-warszawa—grojec

  Choć pewnie to jeszcze nie jest ostatnie słowo GDDKiA. Mamy za to plany dodatkowych 6 fotoradarów na ul. Puławskiej od Karczunkowskiej do Poleczki no i plany bus-pasa na Puławskiej. Będzie coraz lepiej i bezpieczniej. Po co tak szybko jeździć?

 14. Uprzejmie donoszę, że moja przepowiednia niestety spełniła się. Tym razem GDDKiA dała sobie jeszcze więcej czasu – do 2018 r. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas będzie możliwa kolejna zmiana terminu – ale na nieco bliższy.

 15. Co święta to decyzja. 8 miesięcy zajęło Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) rozpatrywanie odwołań od wydanego w kwietniu DŚU.
  http://bip.gdos.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=959:zawiadomienie-o-decyzji-uchylajcej-w-czci-i-orzekajcej-i-w-pozostaej-czci-utrzymujc-w-mocy-decyzj-o-rodowiskowych-uwarunkowaniach&catid=36:ogoszenia&Itemid=41
  A więc kolejny duży krok naprzód został zrobiony. Poprzednie DŚU właśnie GDOŚ unieważnił i cała procedura wydawania musiała się zacząć od początku.

 16. Jesteś szybszy niż BIP na stronie Tarczyna. Szkoda tylko, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie udostępniła w Internecie treści decyzji. Pytanie dla znających zagadnienie: Czy to, że decyzja została uchylona jedynie częściowo (ciekawe w której części) nie wstrzymuje to dalszych procedur? Niedawno w mediach powiało nadzieją, kiedy okazało się, że Ministerstwo Transportu szuka pieniędzy na najpilniejsze wylotówki z Warszawy, wśród których wymieniono również S7.
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10839193,Beda_nowe_wylotowki_z_Warszawy__Rzad_szuka_pieniedzy.html
  Szkoda, gdyby okazało się, że znowu kwestie proceduralne wstrzymają inwestycję.

 17. @grzkaz nie wiem czy to realne, bo artykuł napisany 12 listopada 2010. Nie wiem czy zwróciłeś na to uwagę.
  Tak naprawdę to nie ma chyba żadnego dokumentu zaktualizowanego. Podobno minister szuka pieniędzy, jak w artykule, który zalinkowałeś, ale o konkretach cisza. Także chyba raczej czekamy na bardziej konkretne info. 🙁

 18. Informacja pierwotna jest z 2010 r. i co jakiś czas ją aktualizują. Pierwotnie mieli rozpocząć budowę w 2013 a zakończyć w 2016. Potem następowały przesunięcia terminów na coraz bardziej odległe aż do 2018 r. Teraz na szczęście przesuwane są w korzystniejszą dla nas stronę. Mam nadzieję, że kolejne zmiany też pójdą w tym kierunku.

 19. Na forum Tarczyna dość szczegółowy harmonogram realizacji S7 się pojawił:
  http://forum.tarczyn24.com/viewtopic.php?f=13&t=40&p=673#p673
  luty 2012 – ogłoszenie przetargu na dokumentację techniczną
  październik 2012 – koncepcja programowa
  styczeń 2014 – projekt budowlany
  lipiec 2014 – Zezwolenie na realizację inwestycji drogowejRID
  No i jak będą pieniądze to:
  Zimą 2014/2015 wycinka drzew
  A wiosną 2017 inwestycja ukończona

 20. To chyba znaczy, że sprawa zaczyna nabierać realnych kształtów. Trudno natomiast coenić czy 5 lat to długo czy krótko. Liczę na dalsze skracanie terminów przez planistów i wykonawców.

 21. 29 czerwca GDDKiA o/Warszawa ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej w stadium Koncepcji Programowej dla południowego wylotu z Warszawy w ciągu S7:

  “Opracowanie Koncepcji programowej dla zadania pn. „Budowa południowego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S-7 na odcinku od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Grójca””

  http://www.gddkia.gov.pl/ajax/zamowieniePubliczneSzczegoly.php?id=15812&lang=pl

  Terminy realizacji:

  Mapa do celów projektowych – 6 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Ortofotomapa – 6 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Projekt prac geologicznych – 6 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Analiza zgodności z wydaną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozwiązań KP i wnioski do uwzględnienia w stadium PB i KP – 6 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Zatwierdzona dokumentacja geologiczno-inżynierska i hydrologiczna wraz z archiwizacją próbek – 11 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego – 14 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Koncepcja programowa
  – złożona do zaopiniowania przez ZOPI – 15 m-cy od dnia zawarcia umowy
  – złożona do zaopiniowania przez KOPI – 17 m-cy od dnia zawarcia umowy
  – zatwierdzenie przez Generalnego Dyrektora – 19 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Materiały promocyjne- na bieżąco, w zależności od potrzeb
  Materiały do opracowania PFU – 20 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Materiały do wniosku o uzyskanie dodatkowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z raportem o oddziaływaniu na środowisko – 20 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Uzyskanie dodatkowej ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – 28 m-cy od dnia zawarcia umowy
  Ostateczny termin realizacji zamówienia – 28 m-cy od dnia zawarcia umowy

  Aktualny termin otwarcia ofert: 10.08.2012, godzina 10:00

 22. A więc kolejne 5 lat zleci jak “z bicza trzasnął” i będziemy mieli super ekspresówkę. Ciekawe jak to jest, że w Polsce buduje się średnio 2-5 razy drożej niż na świecie i do tego są ciągłe opóźnienia. Nie mówiąc już o tym, że czasem drogi pękają jeszcze przed oddaniem do użytku.

 23. Tak to jest kiedy takie inwestycje oddaje się do użytku bez uprzedniego remontu naiwnie wierząc, że pokropek załatwi sprawę.

 24. Tak dla odgrzania tematu. Kolejne przesunięcie (niestety) w planowanym terminie budowy s7. Budowę planują skończyć w 2019 r.
  http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/7965/s7-warszawa—grojec

  Kiedyś kolej warszawsko-wiedeńską zbudowano szybciej (i taniej)…. Od projektu do wybudowania w niecałe 10 lat (same prace około 5 lat). Może dlatego, że nie zajmowała się tym instytucja państwowa. Udało się mimo tego, że kolej łączyła dwa różne państwa, w których mieszkało wiele różnych narodów, no i inna była sytuacja polityczna. Co prawda może wtedy tak nie padało, nie było zim, kryzysu i tego wszystkiego, co obecnie skutecznie uniemożliwia wybudowanie dróg 🙂

  Niedawno GDDKiA ogłosiła przetarg na koncepcję programową dla budowy południowego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S-7 na odcinku od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Grójca. 17 września upłynął termin składania ofert.

 25. Odgrzeję stary temat. Kilka najświeższych informacji. Ekspresówka do Warszawy S7 Warszawa-Grójec. Sprawa nabiera kolorów. Nie wiadomo czy chodzi o zbliżające się wybory, czy też może o podział pieniędzy z ostatniej dużej puli dofinansowania UE na lata 2014-2020.

  1) Przy okazji komunikatu na temat otwarcia pierwszego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy GDDKiA poinformowała, że przetarg na S7 Warszawa-Grójec zostanie rozpisany w przyszłym roku.
  http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/12547/Pierwszy-odcinek-POW-otwarty-dla-kierowcow

  2) Informację tę GDDKiA potwierdziła przesyłając oficjalne stanowisko do osób związanych z inicjatywą TAKdlaS7 “Od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otrzymaliśmy informację o przyśpieszeniu przygotowania Koncepcji Programowej dla trasy S7 Warszawa – Grójec. Dzięki temu ogłoszenie przetargu na realizację drogi możliwe będzie w pierwszej połowie 2014 roku. Mamy nadzieję, że przetarg rzeczywiście dojdzie do skutku w tym terminie, wówczas realizacja drogi rozpocznie się w II połowie 2015 roku! ”
  https://www.facebook.com/TAK.DLA.S7

  3) S7 Warszawa Kraków (a więc również S7 Warszawa Grójec) znalazł się w czołówce – na 4 miejscu – najpilniejszych projektów w drogowych w nowej unijnej perspektywie finansowej

  http://www.pkd.org.pl/index.php?a=akt1&id=427&nr=0&tt=akt&kk=18&b=
  oraz
  http://www.pkd.org.pl/pliki/ranking_proj_drog_190713.pdf

 26. Południowa obwodnica Warszawy zostanie dokończona kosztem odsunięcia w czasie budowy dwóch fragmentów trasy S7 – w kierunku Janek i Łomianek – poinformował dziś premier Donald Tusk. – Ring warszawski zbudujemy najdalej do 2019 r. – zadeklarował z kolei minister transportu Sławomir Nowak.

  No i mamy z głowy.

 27. Czyli wszystkie “strategiczne” dokumenty tzw rządu można sobie o kant d….
  A przecież jeszcze tak niedawno
  S7 War­szawa Kra­ków (a więc rów­nież S7 War­szawa Gró­jec) zna­lazł się w czo­łówce – na 4 miej­scu – naj­pil­niej­szych pro­jek­tów w dro­go­wych w nowej unij­nej per­spek­ty­wie finansowej

  http://www.pkd.org.pl/index.php?a=akt1&id=427&nr=0&tt=akt&kk=18&b=
  oraz
  http://www.pkd.org.pl/pliki/ranking_proj_drog_190713.pdf

  Teraz jednak jaśnie oświecony jeden z drugim w nocy na twiterze przemyśleli sprawę i ogromna praca wielu ekspertów, której efektem był wspomniany dokument poszła w…… znaczy na referendum.
  Brawo gratulacje. Cytując klasyka: “jeżeli całe przedsiębiorstwo tak funkcjonuje no to gratuluje, gratuluję”

 28. To wszystko zmienia się co kilka tygodni. Są pieniądze albo nie ma. Będzie referendum w Radomiu to S7 będzie. Albo zmieni się minister. Itp. itd. To tylko polityka. Zielony Ursynów oprotestuje albo jednak odwołają mieszkańcy bufetową i południowej obwodnicy nie będzie. Zmieni się Haratające słońce na kogoś innego to pieniądze z obwodnicy gdańska pójdą na S7.

 29. To prawda. Politycy się bawią ale naszym kosztem i za nasze pieniądze. Przy tych przepychankach zapomina się jednak, że terminy ważności np. decyzji środowiskowej upływają i za jakiś czas ponownie trzeba ją będzie wydawać itp.
  To są oczywiście kolejne koszty.
  Ponadto przecież przyspieszenia nabrały prace nad koncepcją programową – tylko po co?
  Kolejne pieniądze.
  A politycy bawią się doskonale. Geniusz vincent rostowski pewnie w związku z rosnącymi kosztami budowy dróg podniesie vat do 100%. Albo stworzy nowy podatek – od głupoty politycznej. Ale płacić go będą obywatele.
  A drogi i tak nie zbudują.

 30. Grójec – Warszawa się omsknie ale za to na Wroniej, jak widzę, coś grzebią. Stoi machina do asfaltu, panowie robotnicy też stoją. W kolorowych kubraczkach stoją. Wronia wyrównana. Będą kłaść asfalt. Ale żadnej podsypki nie widzę. Będą kłaść na to co jest. Żeby się tylko nie dawał zwijać jak to w telewizorze pokazywali.

 31. Praca wre. Na Prackiej też. Podsypka jednak jest. Chyba będziemy mieli połączenie Leśnej z Mokrą. Nie chodziłem się pytać bo są daleko a ja mam tylko dwie nogi. Normalnie America. AMERICA.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.