Pies z kulawą czyli droga S-7

14
4571

Z pewnym zainteresowaniem staram się śledzić uzgodnienia związane z oddziaływaniem na środowisko drogi S-7, a w konsekwencji jej przebiegu w naszej okolicy. Inwestycja ta niestety nie ma szczęścia. Po wstępnym uzgodnieniu unieważniono decyzję Ministerstwa Środowiska, wypracowano dodatkowe warianty i…no i nic.
Wg informacji zamieszczonej przez BIP “sprawa” miała być załatwiona w Andrzejki 2010 r. Nie będzie. Wg informacji od p. Jasińskiej, prowadzącej temat w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, być może do końca roku coś się pojawi.

Jako, że przebieg owej drogi w okolicach Tarczyna nie zajmuje zbytnio ani lokalnej prasy, ani włodarzy gminy, informacje są dość skąpe. A skutki ogromne! Dobre kompendium znalazlem na stronie stowarzyszenia Siskom, skąd poniższy wycinek:

Węzeł Złotokłos to dla mieszkańców Korzeniówki świetna wiadomość, choć zapewne gorsza dla mieszkańców Złotokłosu. Z mojego, najmojszego punktu widzenia, optymalny jest wariant III, gdyż do drogi nie za blisko i nie za daleko jednocześnie.  Ciekawi mnie natomiast, jak wariant IV (zielony na rysunku powyżej) obejdzie się z drogą do Marylki i kolejką; wiadukt w tamtym miejscu będzie okrutnie szpecił i niestety hałasował; co się wtedy stanie z kolejką wąskotorową i drogą do Marylki? Czy ktoś zadbał o dodatkową ochronę przed hałasem? A może kolejkę zakończą w Korzeniówce? W sumie – czemu nie?

14 KOMENTARZE

 1. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że projekt ze stanu wegetatywnego przejdzie do czegoś bliższego realizacji w momencie jak obwodnica S2 z węzłem Okęcie zacznie zbliżać się do końca realizacji.

 2. Swego czasu był to dość gorący temat lokalny. Były organizowane spotkania z projektantem, inwestorem, samorządem lokalnym. Odbyły się co najmniej 3 spotkania na sali gimnastycznej w Tarczynie w których uczestniczyła duża część Rady Miasta. Były też mniej formalne spotkania np. w szkole w Pamiątce i w Lesznowoli (pod Grójcem). W wyniku konsultacji i różnych protestów zmieniony został przebieg wariantu II oraz powstały dwie wersje wariantu VI. Od dwóch lat temat przycichł. Przebieg został praktycznie wybrany. W decyzji środowiskowej (tej uchylonej) jest to II. Niedawne konsultacje przeprowadzane były tylko w gminie Piaseczno i poruszany był kształt oraz położenie węzła w Antoninowie.
  Nie ma pieniędzy na budowę to i nie ma decycji. Zainteresowane osoby czasami dyskutują o postępach na:
  http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=385762

 3. Z moich poszukiwań wynikało, że wariant II jest pewny, uzgodniony z włodarzami Tarczyna, Piaseczna i Lesznowoli. Jakiś rok temu problemem stał się przebieg, a raczej lokalizacja węzłów w Woli Gołkowskiej. Czytałem o protestach w tamtym rejonie. Mieszkańcy chcieli przesunięcia węzła na tereny mniej zaludnione, w okolice Robercina, ale powiat nie zgadza się z powodu wysokich kosztów budowy dojazdówek (ok. 15 mln pln). Dojazdówki muszą mieć standard drogi powiatowej, a budowa obciąża budżet powiatu. Tak czy siak węzeł Złotokłos to pewnik. A wtedy 3-go Maja będzie naszą Świętokrzyską. Nie bez kozery właściciel stacji paliw w Szczakach chce ją zbudować od nowa przy samej ulicy, z myjnią itp.

 4. Wszystkie samorządy przez które droga ma przebiegać Oprócz wymienionych wyżej Tarczyna, Piaseczna i Lesznowoli także Raszyn Ursynów i Grójec chcą wersji II. To trochę dziwne bo II, III i IV różnią się przebiegiem tylko w Tarczynie i Grójcu. Ale wydały wspólnie taką wolę (ponad 2 lata temu).

 5. Wariant II rzeczywiście BYŁ najbardziej prawdopodobnym, ale teraz jest faktycznie carte blanche, moze poza wariantem pierwszym i czwartym, w grze są II, III i IVa. Wiewiórki w Dyrekcji przebąkują o rekomendacji wariantu trzeciego.

 6. Od początku PODOBNO gdaka chciała wariantu III. Ale decyzja została wydana na II, który musiał wyjść najkorzystniej po analizie i konsultacjach społecznych. Z powodu głupiego błędu trzeba teraz wydać ponownie decyzję środowiskową. Teoretycznie może się coś jeszcze zmienić ale ja nie wierzę w inny wariant niż II.

 7. 6 grudnia 2010 r. Minister Infrastruktury skierował do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Z dokumentu wynika, że budowa Trasy S7 z Warszawy do Grójca szybko nie powstanie. Droga wymieniona jest dopiero w ostatniej grupie inwestycji pt.: Lista zadań, których realizacja przewidywana jest po roku 2013. A więc nawet projekt przed tą datą nie powstanie. A budowa to gdzieś po 2015. Czekają nas kolejne lata spędzane w korkach w Raszynie lub na Puławskiej.

 8. Rano jeszcze nie było 🙂 dzięki.
  Czyli będzie blisko, pewnie bez ekranów. Las pewnie sporo wytłumi, ale nie wszyscy w Korzeniówce będą go mieli między drogą a domem.

 9. Ekrany za to będą z drugiej strony (od Kotorydza). Po stronie Korzeniówki skończą się na wysokości Złotokłosu i zaczną dopiero tam gdzie Ruda.

 10. hmm, na BIP-ie jest zamieszczone postanowienie, nie wiem czy to to samo co decyzja środowiskowa. Możę to dokument potrzebny do wydania decyzji (jako jedno z uzgodnień)??

 11. Czekamy na kolejne decyzje, odwołania od decyzji, projekty, przetargi itp. A czas leci. Już się droga z Tarczyna do Warszawy powoli zaczyna rozpadać.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.