Szczepienie psów i kotów – to nasz obowiązek!

0
4766

Panie Doktorze, wiosna to okres szczepień psów, dlaczego to jest takie ważne?

Lek. wet. Jacek Lemański – Szczepienia psów przeciw wściekliźnie sa obowiązkowe na terenie Polski a wynika to z art.8 ustawy z dn. 24.o4.1997 r o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem stwierdzonych przypadków zachorowań (ok 2 tys rocznie} . Przypominam. ze jest to choroba śmiertelna dla ludzi i zwierząt dlatego nie można jej absolutnie bagatelizować w trosce o nasze życie i życie naszych zwierząt. Należy poddawać szczepieniom psy już od 12 tyg życia corocznie obowiązkowo i koty chociaż ich szczepienia nie są obowiązkowe to uważam że warto.

Jakie inne szczepienia polecałby Pan Doktor? Dlaczego?

Zarówno psy jak i koty już od 6 tygodnia życia warto poddawać szczepieniom przeciw innym chorobom zakaźnym, w przypadku psów przeciw: nosówce, parwowirozie, leptospiroza. kaszlowi kenelowemu i innym. Koty szczepimy przeciw katarowi kociemu, tyfusowi kociemu, białaczce itd. Przypominam przy okazji o częstym odrobaczaniu naszych zwierząt, ma duży wpływ na utrzymanie wysokiej odporności zwierząt na choroby.

Jak możemy zabezpieczyć psy i koty przed kleszczami?

Kleszcze to w ostatnich latach prawdziwa plaga, zwierzęta zabezpieczamy zakładając obroże lub odpowiednie preparaty aplikujemy na skórę. Kleszcze przenoszą najczęściej tzw. babeszjozę /piroplazmozę/, czyli zakażenia pierwotniakiem, boreliozę, czyli chorobę Lyma i zapalenia kleszczowe opon mózgowych. Zabezpieczenia są bardzo skuteczne, jeżeli są wykonywane systematycznie co 5 tygodni, szczególnie w okresach nasilenia chorób tzn. wczesną wiosną i jesienią. Choroby te rozwijają się bardzo szybko w ciągu 5 dni od zarażenia i zwierzęta nie leczone mają małe szanse na przeżycie, zwłaszcza psy. Koty są wprawdzie odporne na babeszjozę, ale zapadają na inne choroby odkleszczowe. Polecam stosowanie takich preparatów również u kotów, bo mają równoczesne działanie przeciwpchelne przez 2 miesiące. Preparaty przeciw kleszczom mogą kleszcze zabijać i działają tylko wtedy, kiedy kleszcz jest wkręcony w skórą, dlatego można zobaczyć kleszcza żywego lub martwego na sierści zwierzaka, inne działanie preparatu jest odstraszające /repelencyjne/, moim zdaniem to działanie jest lepsze. Obecnie stosowane preparaty mają działania zarówno zabójcze jak i odstraszające.

Dziękuję za rozmowę.